Już po raz dziesiąty okazję do świętowania w Tarnowie mieć będą miłośnicy wina i dobrej kuchni. Wielkie Tarnowskie Dionizje rozpoczną się w niedzielę, 13 listopada o godz. 13 uroczystym przejściem po tarnowskim starym mieście Orszaku Winnego z patronem winiarzy św. Marcinem na białym koniu.
Orszakowi towarzyszyć będzie regionalny zespół Zalasowianie. W najbliższą niedzielę od godz. 13.30 do 17 na tarnowskim Rynku odbędzie się natomiast kiermasz produktów lokalnych, podczas którego będzie można zakupić: wina, miody, soki, octy, chleby, sery różnego rodzaju, wędliny, a nawet rzeźby i zabawki ludowe z drewna. Celem wydarzenia jest promocja turystyczna Tarnowa i okolic jako regionu winiarskiego, atrakcyjnego enoturystycznie oraz integracja środowiska lokalnego.
W kolejne dwa weekendy organizatorzy zapraszają na wydarzenia towarzyszące Dionizjom. W piątek, 18 listopada w Aktywnej Kuchni w Tarnowie odbędą się warsztaty „Wino i kuchnia, czyli o sztuce łączenia smaków”. Z kolei Bistro Przepis przy placu Kazimierza zaprasza w czwartek 24 listopada na kolację pod hasłem: „Czy polskie wino jest dobre?”. Podczas wieczoru do przygotowanych potraw podane zostaną wina z czterech winnic, z których każda położona jest w innej części województwa małopolskiego. Dzień później (piątek 25 listopada), podczas kolacji w Hotelu Krzyskim odbędzie się spotkanie z o. Markiem Grubką, duszpasterzem z Domu św. Jacka na Jamnej, autorem książki „Winne smaki Wzgórza Jakubowego”. Przez kilka lat był on opiekunem sandomierskiej Winnicy św. Jakuba, a obecnie tworzy i opiekuje się winnicą „Wzgórze Nadziei” na Jamnej.
Finał dionizyjskiego święta zaplanowany jest na sobotę, 26 listopada w restauracji ZaKładka Bistro na krakowskim Starym Podgórzu. Odbędzie się tam panel dyskusyjny „Wino jest kobietą”, połączony z degustacją polskich win.
(sm)