Aż 14 milionów złotych czeka na mieszkańców Małopolski, którzy mogą zgłaszać swoje własne propozycje zadań do 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Czas na składanie pomysłów jest do 30 września.
Po raz pierwszy Małopolanie mogą składać propozycje zadań o zasięgu ogólnowojewódzkim (takie zadanie będzie mogło mieć charakter inwestycyjny) których wartość może wynieść nawet 1 milion złotych. W tej edycji Małopolska została także podzielona na 4 regiony: Krakowski Obszar Metropolitarny (obejmujący m. Kraków oraz powiaty: krakowski, olkuski, miechowski), Region Małopolska Południowa (obejmujący m. Nowy Sącz oraz powiaty: nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, gorlicki), Region Tarnowski (obejmujący m. Tarnów oraz powiaty: dąbrowski, tarnowski, brzeski, bocheński, proszowicki, wielicki) oraz Region Małopolska Zachodnia (obejmujący m. Oświęcim oraz powiaty: suski, myślenicki, wadowicki, chrzanowski, oświęcimski). Mieszkaniec będzie dysponował dwoma głosami, z czego jeden odda na zadanie regionalne, a jeden na zadanie ogólnowojewódzkie.
Województwo czeka na propozycje zadań o charakterze prospołecznym, prozdrowotnym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym czy ekologicznym, a także transportu zbiorowego i dróg publicznych oraz ochrony środowiska. Mogą to być zarówno propozycje zadań inwestycyjnych, jak i nie inwestycyjnych, w tym m.in. wydarzenia, warsztaty itp.
Żeby zgłosić swój pomysł należy uzupełnić elektroniczny formularz, wydrukować go i złożyć do urzędu wraz z listą poparcia, która musi zawierać 30 podpisów innych mieszkańców. Formularz można dostarczyć: osobiście, listownie lub elektronicznie przez ePUAP. Są przyjmowane również w siedzibie urzędu w Krakowie, ale także w Agendach Urzędu w Oświęcimiu, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Miechowie oraz w Zakopanem.
Od 15 maja do 16 czerwca 2023 Małopolanie będą mogli zagłosować na pomysły, które zostały pozytywnie ocenione przez departamenty merytoryczne urzędu (ocena formalna, prawna i możliwości realizacji).
Przypomnijmy, że w poprzedniej odsłonie Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego mieszkańcy Małopolski zgłosili aż 343 zadania, czyli najwięcej w historii projektu.
(mt)