Już po raz osiemnasty świętujemy dzisiaj w Polsce Dzień Solidarności i Wolności. Jest to święto państwowe, które po raz pierwszy obchodzone było w 2005 roku w 25. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.
Dzień Solidarności i Wolności ustanowiony został przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości. Miał on miejsce w 1980 roku i zapoczątkował upadek komunizmu oraz wyzwolenie narodów Europy Środkowej i Wschodniej.
Preludium do wydarzeń sierpniowych był „Lubelski Lipiec”, czyli strajki mające miejsce w połowie lipca 1980 roku w Lublinie i w Świdniku (pierwsze protestacyjne przestoje w tym regionie miały miejsce już wiosną tego roku). Potem zaczęły się one rozprzestrzeniać na okoliczne regiony, by wystąpić w miastach na terenie całego kraju. Ten najważniejszy rozpoczęły jednak Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, 14 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej.
Stopniowo do gdańskiego strajku zaczęły dołączać delegacje strajkujących zakładów pracy z innych miast, efektem czego były porozumienia sierpniowe. Pierwsze z nich podpisano 30 sierpnia w Szczecinie, następne w Gdańsku (31 sierpnia – datę tę przyjęto za symboliczną), w Jastrzębiu-Zdroju (3 września) oraz w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej (11 września).
(sm)