Aby uchronić samorządy przed galopującymi podwyżkami cen energii oraz ogrzewania sieciowego Związek Powiatów Polskich zaapelował do rządu, aby zastosowano mechanizm ochrony taryfowej, jaki obowiązuje w przypadku rynku gazu.
Samorządowcy zrzeszeni w Związku Powiatów Polskich uważają, że w przypadku ciepła sieciowego, czyli dostarczanego mieszkańcom przez przedsiębiorstwa energetyki cieplnej konieczne jest wprowadzenie ustawowej ochrony taryfowej, tak jak to ma miejsce w przypadku ochrony odbiorców paliw gazowych.
„Należy zauważyć, że zakup energii elektrycznej i zapewnienie ogrzewania w budynkach publicznych jest niezbędny dla realizacji przez samorządy zadań publicznych. Z drugiej strony samorządy, w tym zwłaszcza samorządy powiatowe, mają ograniczone źródła pozyskania nowych dochodów własnych” –piszą działacze ZPP.
Według przytoczonych przez samorządowców przykładów, podczas przetargów stawki proponowane przez firmy ciepłownicze są o wiele wyższe niż obowiązujące dotychczas. Podwyżki sięgają od 400 do nawet 700 proc. „Dla przykładu grupa zakupowa złożona z 27 jednostek samorządu terytorialnego w ostatnim przetargu otrzymała ofertę, której cena za 1 Mwh wynosi 1880,90 zł i jest 4,36 razy wyższa niż cena jaką dotychczas płaciły samorządy tworzące grupę zakupową”.
Przypomnijmy, iż ustawa o ochronie odbiorców paliw gazowych umożliwiła tzw. podmiotom wrażliwym korzystającym z paliw gazowych ubiegać się o ochronę taryfową. Naliczanie rekompensaty przysługuje na wniosek odbiorcy. Mogą się o nią ubiegać m.in. jednostki organizacyjne gmin, szkoły, przedszkola, szpitale, domy pomocy społecznej oraz instytucje kultury.