Czym są parklety i gdzie możemy je spotkać?

Coraz więcej dużych miast dba o to, aby mieszkańcy i odwiedzający je turyści mieli do swojej dyspozycji miejsca, w których mogą odpocząć. Do tego właśnie służą parklety, które coraz częściej można spotkać w przestrzeni miejskiej. Jest to pojęcie dość mało znane, dlatego warto dowiedzieć się, jak one wyglądają oraz jakie są zalety ich stosowania.

Coraz więcej dużych miast dba o to, aby mieszkańcy i odwiedzający je turyści mieli do swojej dyspozycji miejsca, w których mogą odpocząć. Do tego właśnie służą parklety, które coraz częściej można spotkać w przestrzeni miejskiej. Jest to pojęcie dość mało znane, dlatego warto dowiedzieć się, jak one wyglądają oraz jakie są zalety ich stosowania.

Czym są parklety?

Parklety to miejsca przeznaczone dla pieszych, które montuje się głównie w miejscach zdominowanych przez samochody. Stosuje się je również tam, gdzie występuje niedostatek zieleni oraz miejsc dla ludzi. Najczęściej mają one niewielkie wymiary i zajmują niewielką przestrzeń, dzięki czemu można zmieścić je w praktycznie dowolnym miejscu.

Parklety lokalizuje się głównie w miejscach, które do tej pory były miejscami parkingowymi przeznaczonymi dla 1 lub 2 pojazdów. Można jednak spotkać także o wiele większe parklety. Jest to idealne rozwiązanie przede wszystkim w centrach dużych miast, w których jest mało zieleni, a wszędzie można spotkać samochody. Umieszczenie przy ulicy parkletu nie tylko zapewnia miejsce do wypoczynku dla przechodniów, ale także sprawia, że wyglądają one o wiele ładniej.

Jak wyglądają parklety?

Do zrobienia parkletu niezbędna jest drewniana podłoga lub podest. Układa się na nich ławki, a niekiedy również stoliki. Nieodłącznym elementem każdego parkletu są donice, w których umieszcza się kwiaty, rośliny zielone oraz różnego rodzaju krzewy. Tak naprawdę parklet można urządzić według własnego pomysłu. To, co zostanie w nim umieszczone, zależy głównie od wyobraźni. Ważne jest jedynie to, aby było to miejsce zachęcające do zatrzymania się i odpoczynku.

Parklety mogą być elementami konstrukcyjnymi wprowadzanymi na stałe, jak i pełnić rolę tymczasową. Bardzo często są one umieszczane w przestrzeni publicznej na okres wakacyjny. To właśnie wtedy zapotrzebowanie na miejsca parkingowe spada, a rośnie liczba turystów. Spacerując ulicami miast, szukają oni miejsca, aby na chwilę zatrzymać się i odpocząć. Parklety doskonale się do tego nadają.

Zalety stosowania parkletów

Zdecydowanie największą zaletą parkletów jest to, że pozwalają one stworzyć przyjemną przestrzeń w centrum miasta. To właśnie w nich najczęściej występuje problem z brakiem dostatecznej ilości zieleni. Posadzone w ich obrębie rośliny dają także cień i pomagają nieco obniżyć temperaturę podczas upałów.

Wymieniając zalety parkletów nie można zapomnieć o tym, że podnoszą one atrakcyjność miasta. Wpływają pozytywnie na estetykę miasta i zachęcają do jego odwiedzenia. Ich montaż może także przyczynić się do tego, że więcej osób zdecyduje się przemierzać ulice miasta pieszo lub na rowerze zamiast w samochodzie, co z kolei wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Gdzie można znaleźć wyposażenie do parkletów?

Parklet musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów, gdyż tylko wtedy będzie on spełniał swoją rolę. Muszą być one trwałe i wytrzymałe, a także odporne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Ze względu na to, że ustawia się je na świeżym powietrzu, są narażone na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak opady deszczu, czy mocne promieniowanie słoneczne.

W ofercie firmy Dol-ek znaleźć można wysokiej jakości meble miejskie przeznaczone do parkletów. Są one zrobione z trwałego drewna oraz stali. Dzięki tą bardzo wytrzymałe, a jednocześnie prezentują się bardzo atrakcyjnie. Dostępny asortyment obejmuje przede wszystkim pojedyncze elementy parkletów. Są to głównie drewniane podłogi, donice oraz ławki. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim wyspy z drewna o fantazyjnych kształtach. Pełnią one rolę oryginalnych siedzisk i sprawiają, że każda przestrzeń, w jakiej zostaną umieszczone, nabierze niepowtarzalnego charakteru.

Firma Dol-ek oferuje także ławki tradycyjne oraz okrągłe. Taki kształt sprawia, że można zamontować ją wokół drzewa i w ten sposób łatwy sposób stworzyć miejsce do siedzenia. Z kolei długa ławka świetnie nadaje się do tego, aby wkomponować do niej roślinność. W asortymencie firmy znajdują się także gotowe parklety, które składają się z parkietu, ławek i stolików oraz drewnianych donic i płotków. Wszystkie oferowane produkty mogą zostać wykonane na zamówienie, dzięki czemu można z łatwością dopasować je do indywidualnych potrzeb.

Dol-ek to lokalna firma z siedzibą w Tarnowie, która specjalizuje się przede wszystkim w produkcji elementów małej architektury. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że oferowany asortyment to produkty najwyższej jakości. Powstają one z dbałością o najmniejsze nawet szczegóły.