Jak wybrać najlepsze nagłośnienie konferencyjne? – Poznaj praktyczne wskazówki

Dobór nagłośnienia do sali konferencyjnej to klucz, kiedy organizowane przez nas wydarzenie przebiegać w zaplanowany sposób. Co bardzo ważne, może mieć to przełożenia na to, czy publiczność będzie mogła odpowiednio zrozumieć wykład, czy też prezentowane przez nas prelekcje.

Nagłośnienie to coś, co oferuje nam sporo, jeżeli chodzi o wybór sprzętu. Urządzenia mogą być dostosowane do danych pomieszczeń, ale też sprawdzą się do różnych, innych celów. Kluczem okazuje się być to, aby odnaleźć takie nagłośnienie konferencyjne, które będzie najlepsze. Jakie elementy są zdecydowanie najważniejsze i powinniśmy je wziąć pod uwagę, kiedy będziemy musieli wybrać mikrofony i głośniki spełniające normy oraz oczekiwania? Czy opłaca się zatrudnić firmę, czy taki sprzęt warto zakupić jednak na własność?

Dlaczego nagłośnienie konferencyjne jest aż tak ważne?

Jeśli konieczne jest zorganizowanie profesjonalnej konferencji, warto dopilnować, aby obecne były wówczas odpowiednio mocne głośniki oraz mikrofony. Często zdarza się, że publiczność wyczekuje już na swoich miejscach prelegentów, aczkolwiek ten przemawiając nie jest w ogóle słyszany. Podejmuje próbę włączenia materiału wideo, a ten posiada nieczysty dźwięk, sprzęga oraz nieprzyjemnie przerywa.

Czasami możliwa jest dość sprawna zmiana sprzętu, natomiast bardzo ważne, konferencje międzynarodowe rządzą się swoimi prawami, a jakikolwiek błąd odbije się na naszym wizerunku. Nawet gdy problem zostanie szybko usunięty, zostanie on w pamięci uczestników. Tym samym, wybór nagłośnienia jest kluczowym aspektem, ponieważ ma wpływ na powodzenie wydarzenia, ale też także na nasz PR.

Wysokiej jakości zestawy – głośniki oraz mikrofony mogą doprowadzić nas do sukcesji, a to przynajmniej na dwóch płaszczyznach. Widzowie będą zarówno wszystko słyszeć, ale co jeszcze ważniejsze – rozumieć. Dzięki tylko tym dwóm elementom, możliwe jest stworzenie zaangażowania, zainteresowania, a także interakcji ze strony uczestników.

Skuteczne nagłośnienie obecne na sali konferencyjnej sprawi, że informacje będą przekazywane w przyswajalny sposób. Szkolenia, warsztaty i inne wydarzenia będą dawały oczekiwane efekty, a to z kolei przełoży się też na jakość pracy i w dalszej perspektywie także na nasze zyski.

Dobór nagłośnienia sprzętu do sali konferencyjnej

Jeżeli aula bądź inne pomieszczenie ma układ podkowy, stosowane są multifony, które umożliwiają na dyskusję, które prowadzona będzie w pełni swobodnie. Biorąc pod uwagę pomieszczenie o otwartym, teatralnym układzie, konieczne będzie zastosowanie zestaw głośników. Wymagane będzie tutaj już rozstawienie ich w odpowiednich miejscach, ale też łączenie ich ze sobą poprzez system.

Prelegenci z pewnością będą oczekiwać dobrych mikrofonów bezprzewodowych, a to bardzo ważne zwłaszcza wtedy, kiedy zechcemy zapewnić im swobodę ruchu. Kiedy osoba występująca będzie jedynie stałą w miejscu, w zupełności wystarczy nagłośnienie konferencyjne, w którego zestaw wchodzi mikrofon przewodowy, prezydium oraz mównica.

Nagłośnienie własny, czy jednak wynajem od firmy audiowizualnej?

Powinniśmy być świadomi tego, że wypożyczenie nagłośnienia wciąż nie załatwia problemu. Wymaga się także prawidłowej obsługi. Jeśli wydarzenie odbywa się w plenerze, konieczne może być wsparcie specjalisty. Co więcej, renomowana firma audiowizualna przygotuje, a także zaprojektuje i wykona dostosowany system nagłośnieniowy, dzięki któremu wszystko będzie zoptymalizowane pod kątem warunków elektroakustycznych, które panują w otoczeniu. Tym samym, nie musimy martwić się o to, że sprzęt zawiedzie nas na jakimkolwiek polu, a jakość dźwięku na pewno nas zadowoli.

Małe, kameralne wydarzenia, szkolenia oraz warsztaty nie wymagają aż tak zaawansowanego sprzętu, dlatego często wystarczy tutaj komputer oraz głośniki. Problem jednak pojawi się, kiedy wzrośnie liczba uczestników. Prawie wszystkie obiekty konferencyjne mają własny sprzęt, a także zatrudniają osoby, które potrafią je obsłużyć. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze uznaje się to za standard.