Trudno wyobrazić sobie sezon koncertowy w Kąśnej Dolnej bez Tygodnia Talentów – festiwalu z niemal 40-letnią tradycją. W tym roku (podobnie jak w zeszłym), w związku z sytuacją epidemiczną, wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności, a koncerty festiwalowe transmitowane będą w internecie.

 

Podstawowy cel, który od 1982 roku przyświeca festiwalowi, a którym jest promocja szczególnie uzdolnionych młodych muzyków, od bieżącej edycji realizowany będzie w zmienionej nieco formule.
W festiwalowe ramy Centrum Paderewskiego wpisuje dwa nowe wydarzenia:

  • Konkurs o Nagrodę im. Anny Knapik dla uczniów małopolskich szkół muzycznych,
  • Konkurs o Stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej dla studentów polskich uczelni artystycznych.


Ogólnym założeniem obu konkursów jest zasada: jedna specjalizacja w danym roku, w cyklu: wokal, instrumenty smyczkowe, fortepian. Uczestnicy bieżącej edycji wokalnej zaprezentują swoje umiejętności w koncertach konkursowych, w wyjątkowym miejscu – ostatniej zachowanej w świecie posiadłości Ignacego Jana Paderewskiego. Ich zmagania ocenią komisje konkursowe złożone z wybitnych osobowości polskiej kultury.
W skład Jury konkursu dla młodzieży szkolnej wchodzą: prof. AM w Katowicach Ewa Biegas, prof. AM w Krakowie Jacek Ozimkowski, prof. Adam Zdunikowski z UMFC w Warszawie. Jury konkursu skierowanego do studentów stanowią: prof. Ewa Michnik, Kalina Cyz – redaktor naczelna TVP Kultura, Sławomir Chrzanowski – dyrektor Filharmonii Zabrzańskiej, Maciej Figas – dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy, Łukasz Goik – dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu, Dariusz Stachura – dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, Tomasz Tokarczyk – kierownik muzyczny Opery Krakowskiej.

W ramach festiwalu nie zabraknie też tradycyjnego koncertu Tarnowskich Talentów, czyli wyróżnionych uczniów tarnowskiej szkoły muzycznej, której patronuje Ignacy Jan Paderewski. Wystąpią: Grzegorz Wijas (organy), Karolina Starzyk i Borys Komisarz (duet fortepianowy), Aleksandra Kubala (skrzypce) i Jan Łukasik (perkusja).

Wszystkie koncerty transmitowane będą na żywo (nieodpłatnie) na You Tubie i Facebooku Centrum Paderewskiego. Terminy transmisji:

  • 18 maja, godz. 17.00 – Koncert Konkursowy o Nagrodę im. Anny Knapik (Sala Koncertowa Stodoła w Kąśnej Dolnej),
  • 20 maja, godz. 17.00 – Tarnowskie Talenty (Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie),
  • 23 maja, godz. 17.00 – Koncert Konkursowy o Stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (Sala Koncertowa Stodoła w Kąśnej Dolnej).

Więcej na stronie organzatora - kliknij.

Tydzie Talentˇw 2021 plakat afisz