Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w 79 proc. spośród 522 przebadanych miast pogorszyła się sytuacja finansowa. Jednocześnie, w związku z sytuacją pandemiczną miasta wprowadzają działania zaradcze, w tym inwestycje w cyfryzację usług społecznych.
Przygotowany przez PIE raport „Polskie miasta w czasach pandemii” stanowi podsumowanie wyników badań ankietowych przeprowadzonych wśród 522 polskich miast (co stanowi 55 proc. wszystkich miast w Polsce).
Z opracowania wynika, że skutki finansowe i gospodarcze pandemii COVID-19 okazały się dla polskich miast bardzo dotkliwe. Ogromna większość z nich doświadczyła pogorszenia sytuacji budżetowej, 1/4 planuje zmniejszenie wydatków na kulturę i sport. Z drugiej strony, obserwowana jest chęć zbudowania odporności poprzez inwestycje co wiąże się z koniecznością zwiększenia zadłużenia.
Jak wskazano w raporcie, ok. 36 proc. miast planuje zwiększyć zadłużenie w 2021 r. Przy czym, jak wskazano w opracowaniu, o nowych kredytach częściej myślą miasta większe oraz te, które przed pandemią znajdowały się w dobrej sytuacji społeczno-gospodarczej.
Wśród priorytetów inwestycyjnych znajduje się cyfryzacja. W przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców aż 81 proc. badanych deklaruje wzrost działań w obszarze cyfryzacji swoich usług.
Wprawdzie wśród badanych przeważały opinie, że pandemia COVID-19 nie wpłynęła na stan zasobów miasta, to jednak jeżeli chodzi o sytuację finansową, aż 79 proc. z nich doświadczyło pogorszenia.
Pandemia uderzyła także w warunki życia mieszkańców, przede wszystkim w funkcjonowanie służby zdrowia, placówek edukacyjnych, ośrodków kultury, sportu i rekreacji, jak również w warunki działalności przedsiębiorstw – 47 proc. miast zgłaszało pogorszenie sytuacji, jeżeli chodzi o prowadzenie biznesu.
Zdecydowanego pogorszenia doświadczyły w większym stopniu miasta powyżej 100 tys. mieszkańców (37 proc.), w następnej kolejności miasta średnie (28 proc.) oraz małe (13 proc.).
Zdaniem autorów raportu 2021 rok będzie kluczowy dla miast z perspektywy kształtowania długofalowej odpowiedzi na kryzys pandemiczny i jego następstwa. Głównym wyzwaniem będzie utrzymanie płynności finansowej, wspomaganej w dużej mierze dotacjami, subwencjami oraz instrumentami kredytowymi.
Istotnym elementem zwiększania zasobów finansowych w najbliższym czasie będą zewnętrzne środki pomocowe, z których planuje skorzystać 30 proc. miast.
(na podst. materiału PAP)