Na terenie miasta Tarnowa funkcjonują cztery Domy Pomocy Społecznej dysponujące łącznie 348 miejscami. W tych prowadzonych przez Gminę Miasta Tarnowa jest 251, na jej zlecenie, jest 97 miejsc. Prawo do umieszczenia w DPS-ie przysługuje osobie, która wymaga całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, nie mogącej w stanie samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i nie można zapewnić jej niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.
W czasie trwającej pandemii koronawirusa, Domy Pomocy Społecznej funkcjonują z zachowaniem reżimu sanitarnego i zgodnie z rekomendacjami i zaleceniami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Głównego Inspektora Sanitarnego, Wojewody Małopolskiego oraz wewnętrznymi procedurami. DPS-y zostały doposażone w dodatkowe środki ochrony osobistej, jak maseczki, płyny do dezynfekcji, rękawice i fartuchy ochronne i inne niezbędne środki oraz specjalistyczny sprzęt, czyli koncentratory tlenu.
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną ograniczono kontakty osobiste mieszkańców z osobami z zewnątrz. Na obecną chwilę Dom Dziennego Pobytu – dział Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta zgodnie z wytycznymi Wojewody Małopolskiego nie został uruchomiony.
Początkowo wstrzymana możliwość odwiedzin została przywrócona, możliwa jest teraz tuż po wcześniejszym uzgodnieniu z personelem placówki. Wizyty odbywają się w reżimie sanitarnym oraz z zachowaniem dystansu społecznego. Rezydenci mogą również rozmawiać z bliskimi w tradycyjny sposób, poprzez kontakt telefoniczny oraz za pomocą wideo rozmów.
Aby ułatwić ten trudny czas izolacji, mieszkańcy DPS uczestniczą w różnych terapiach zajęciowych, indywidualnych oraz grupowych. Spotkania odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego, a personel placówek, wchodzący w skład zespołu terapeutyczno–opiekuńczego podejmuje starania, aby udzielić mieszkańcom wsparcia w zależności od ich indywidualnych potrzeb.
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny. Kwota opłaty zależy od średniego miesięcznego kosztu utrzymania. Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt są w kolejności:
- mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu,
- małżonek, zstępni przed wstępnymi (zgodnie z zawartą umową w trybie art. 103 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej):
- w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium,
- w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie,
- gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa powyżej.
Opłatę za pobyt mogą również wnosić inne osoby niż wymienione powyżej. Niepubliczne domy pomocy społecznej są współfinansowane z dotacji pochodzącej z budżetu państwa i dotyczą pobytu osób skierowanych do domu przed 1 stycznia 2004 r. Organizacje prowadzące niepubliczne domy pomocy społecznej są wyłaniane w drodze postępowania konkursowego.
Domy Pomocy Społecznej prowadzone przez Gminę Miasta Tarnowa:
1) Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Tarnowie, ul. Szpitalna 53 (liczba miejsc statutowych – 164, z czego 154 dla osób przewlekle somatycznie chorych, a 10 dla osób w podeszłym wieku). Dom świadczy również usługi opiekuńcze dla osób w nim niezamieszkujących (Dział - Dom Dziennego Pobytu), który dysponuje 50 miejscami.
2) Dom Pomocy Społecznej w Tarnowie, ul. Czarna Droga 48 (liczba miejsc statutowych – 87 dla osób w podeszłym wieku).
Domy Pomocy Społecznej prowadzone na zlecenie Gminy Miasta Tarnowa:
1) Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie w Tarnowie, ul. Robotnicza 4, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo (liczba miejsc statutowych – 80). Obecnie Dom jest przeznaczony dla 56 dzieci i młodzieży oraz 24 osób dorosłych.
2) Dom Pomocy Społecznej dla Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie w Tarnowie, ul. Modrzejewskiej 48, prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Tarnowie (liczba miejsc statutowych – 17).
Informacje na temat możliwości uzyskania skierowania czy wymaganych dokumentach można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dziale Pomocy Osobom Starszym i Niepełnosprawnym, ul. Goldhammera 3, tel. (14) 688-25-83, (14) 688-25-37 lub stronie internetowej MOPS https://bip.malopolska.pl/mopstarnow/Article/get/id,944844.html