Chociaż są chętni do tworzenia rodzin zastępczych, to jednak cały czas jest ich za mało. Obecnie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie prowadzi szkolenia dla rodziców zastępczych, zgłosiło się dziewięć osób. Dzięki temu w mieście przybędzie pięć rodzin gotowych zaopiekować się maluchami w potrzebie. Obecnie w Tarnowie działają 72 rodziny zastępcze, w których przebywa około 100 dzieci
Bycie rodzicem zastępczym to praca na pełen etat. To duża odpowiedzialność, bo trzeba się liczyć tym, że dzieci mają za sobą trudne doświadczenia lub cierpią na różnego rodzaju choroby – Trzeba się otworzyć nie tylko emocjonalnie, ale mieć dużo empatii i zrozumieć potrzeby dziecka. Zaangażować się w pomoc maluchowi i przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Nie wiemy, ile dziecko przeszło, więc musimy mu zapewnić poczucie bezpieczeństwa w nowym domu – wyjaśniła Agnieszka Balawejder, z Działu Pieczy Zastępczej MOPS w Tarnowie.
Rodziny chcące pełnić rolę rodzin zastępczych muszą zapewnić dzieciom odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe, które zaspokoją ich potrzeby. Rodzice zastępczy nie mogą mieć na koncie wyroków za umyślne przestępstwo oraz nie mogą obecnie i w przeszłości być pozbawionymi władzy rodzicielskiej, władza ta nie może też być ograniczona ani zawieszona. Ponadto przynajmniej jeden z rodziców powinien posiadać stały dochód.
Po podjęciu decyzji, trzeba zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, potem odbywają się rozmowy z psychologiem i pedagogiem, spotkania w domu kandydatów i szkolenia kwalifikujące.
Rodzina zastępcza to forma tymczasowej opieki nad małoletnim dzieckiem, które trafia do niej na podstawie orzeczenia sądu. Dziecko może przebywać w takiej rodzinie do czasu osiągnięcia pełnoletności, a w przypadku kontynuowania nauki do 25. roku życia (za zgodą rodziny zastępczej). Utworzenie rodziny zastępczej nie powoduje powstania więzi rodzinno-prawnej. Stan cywilny dziecka nie ulega zmianie, a rodzina zastępcza nie przejmuje nad nim pełni władzy rodzicielskiej.
Wszystkie informacje dotyczące warunków i procedury zostania rodziną zastępczą można uzyskać w Miejskim Ośrodku pomocy Społecznej w Tarnowie. Zgłaszać można się do siedziby przy ul. Goslara 5, w pokoju 18 lub 37. Informacje przekazywane są też telefonicznie pod numerami: 14 688 20 50, 14 688 20 57.
(pm)