Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tarnów

Jak ważna jest odzież w miejscu pracy?

Jedną z najważniejszych spraw w miejscu pracy jest ochrona pracownika. Należy zapewnić specjalistyczny sprzęt, wdrożyć odpowiednie szkolenia, jasno określić przepisy, ale także zadbać o odzież pracowników, tak, aby ochronić ich przed potencjalnymi zagrożeniami. W jaki sposób należy dostosować odzież i na co zwrócić uwagę, szukając tej odpowiedniej?

Wybór odzieży BHP dla wielu osób może wydawać się prosty, jednak jest to dużo bardziej skomplikowana kwestia. Musimy pamiętać, że w wielu przypadkach odzież to pewnego rodzaju tarcza, która ochroni pracownika przed szkodliwymi czynnikami. W niektórych sytuacjach to właśnie ona chroni człowieka przed utratą zdrowia, a nawet życia. Dlatego też wybór odpowiedniej odzieży jest bardzo ważny i nie może być traktowany marginalnie.

Co należy brać pod uwagę przy wyborze odzieży?

W dzisiejszych czasach łatwo jest znaleźć odzież BHP. Wybór jest naprawdę szeroki, więc łatwo jest znaleźć odzież dostosowaną do naszych potrzeb i budżetu, jednak jest kilka spraw, które należy mieć na uwadze. Przede wszystkim musimy pamiętać, że odzież nie może być wybrana przypadkowo. Należy zacząć od obiektywnej oceny zagrożenia w miejscu pracy przez służbę BHP, która stanowi podstawę dobrania odzieży. Kolejna sprawy to warunki atmosferyczne, z którymi musi się mierzyć pracownik i długość trwania zagrożenia. Należy dobrze się zastanowić, które sprawy są najistotniejsze w miejscu pracy. Czy ważniejszy jest komfort czy ekonomiczność odzieży? Z jakimi zagrożeniami będą się zmagać pracownicy?

Więcej informacji: Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości odzieży roboczej, sprawdź, co oferuje hurtownia BHP Nawigator - dowiedz się więcej.

Jak dobrać odpowiednią odzież?

Odzież powinna być ona bezpieczna, dostosowana nawet do najtrudniejszych warunków pracy. Należy także zwrócić uwagę na jakość materiału, z którego wykonane jest ubranie pracownicze. Dobra jakość gwarantuje wytrzymałość i pozwala na długotrwałe używanie odzieży. Ubranie powinno być także komfortowe i praktyczne. Nie może krępować ruchów pracownika, ale w niektórych sytuacjach trzeba iść na ustępstwo i wybrać mniej wygodną odzież na rzecz tej, która zapewnia 100% bezpieczeństwa. Należy także pamiętać, aby regularnie prać odzież i zabezpieczać ją w specjalistyczny sposób. Dzięki temu odzież będzie służyć przez dłuższy czas i zagwarantuje ochronę przed niebezpieczeństwem. Warto zainwestować w odzież, która zapewnia odpowiednią widoczność, zwłaszcza jeśli praca wykonywana jest na zewnątrz. Z pomocą przychodzi nam odzież odblaskowa, która wymagana jest przy czynnościach wykonywanych w pobliżu dróg lub kiedy jest ciemno. Jeśli praca wykonywana jest w niskich temperaturach należy zwrócić uwagę na to, czy odzież jest ocieplana. Zapewni ona odpowiednią termoregulację. Jeżeli potrzebujemy odzieży, która będzie potrzebna przy najbardziej ekstremalnych warunkach należy wybrać specjalistyczne ubrania, które np. są trudnopalne lub antyelektrostatyczne. Ważne jest także obuwie. Powinno być ono wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Należy także pamiętać, aby buty były wygodne i odznaczały się odpowiednimi właściwościami amortyzującymi.