Nawozy organiczne czy mineralne – które z nich są lepsze?

Uprawa roślin wymaga stałego uzupełnienia deficytów mineralnych w glebie. Jest to warunek niezbędnych do utrzymania roślin w dobrym zdrowiu. Rolnicy mają do wyboru nawozy organiczne, czyli naturalne, a także nawozy mineralne. Które z nich są lepszym rozwiązaniem?

Jakie korzyści oferują nam nawozy organiczne?

Naturalne nawozy są stosowane we wszystkich uprawach ekologicznych. Jak sama nazwa wskazuje, nawozy organiczne są pozyskiwane z naturalnych substancji pochodzenia organicznego. Wymienimy tu gnojowicę, gnojówę, obornik, nawozy zielone oraz biohumus.

Świetnie sprawdzają się np. w domowych ogródkach warzywnych. Zapewniają roślinom znacznie dłuższy dopływ minerałów, ale jednocześnie, działają wolniej. Nawozy organiczne ciężko byłoby jednak stosować w przypadku bardzo dużych upraw, ze względu na ograniczoną ilość.

Kiedy stosujemy syntetyczne nawozy mineralne?

Są to nawozy tworzone na bazie substancji chemicznych. Posiadają znacznie większe stężenie składników mineralnych potrzebnych do odżywienia roślin. Jednocześnie, działają dużo szybciej, dzięki czemu, można reagować na wyraźne braki określonych minerałów w glebie.

Nieograniczony dostęp do różnorodnych mieszanek sprawia, że nawozy mineralne można stosować na największych areałach. Minusy? Ingerencja chemicznych składników w rozwój roślin, a także stosunkowo krótki czas oddziaływania minerałów w glebie. Dobrym rozwiązaniem może być nawożenie zarówno nawozem mineralnym, jak również organicznym.