Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę
Prowadzenie działalności gospodarczej może przybierać różne formy prawne. Najbardziej rozpowszechnionymi są jednoosobowa działalność oraz spółki prawa handlowego. Jak się okazuje, te dwie formy mogą się ze sobą łączyć szczególnie wtedy, gdy przedsiębiorca zamierza rozszerzyć zakres swojego biznesu.
Pomoc prawna dla przedsiębiorców
Każdy przedsiębiorca prędzej czy później spotka się z koniecznością praktycznego zastosowania przepisów. Dotyczy to również jednoosobowej działalności gospodarczej, której rejestracja już na wstępnie wymaga posiadania pewnego minimalnego doświadczenia w załatwianiu spraw urzędowych. Pomocna w tym zakresie może być kancelaria prawna, która zajmuje się obsługą przedsiębiorców przykładem niech będzie kancelaria adwokacka z Rzeszowa.
Zmiana jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę
Prowadzenie własnego biznesu z reguły rozpoczyna się od założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Dopiero z czasem przedsiębiorca może podjąć decyzję o przekształceniu, dzięki któremu będzie mógł działać na rynku jako konkretna spółka prawa handlowego.
Możliwość przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę istnieje dzięki regulacji art. 551 §5 KSH, zgodnie z którym Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową. Warto w tym miejscu przypomnieć, że do spółek kapitałowych zaliczamy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjną.
Skutkiem przekształcenia przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przekształceniu ulega nie sam podmiot, lecz przedmiot jego działalności, tj. prowadzone przez niego przedsiębiorstwo. Po przekształceniu przestaje istnieć jedynie jako przedsiębiorca, lecz istnieje nadal jako podmiot prawa. Nie staje się też nowym - przekształconym podmiotem, lecz jest jedynym wspólnikiem spółki. Nie mamy tu więc do czynienia z sukcesją generalną, czy pełną kontynuacją podmiotu przekształcanego w inną postać prawną, które sytuowałyby spółkę przekształconą w sytuacji następcy prawnego jednoosobowego przedsiębiorcy.
Przekształcenie działalności prowadzonej w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego powoduje wykreślenie takiej działalności z odpowiedniego rejestru, lecz nie oznacza, że ustaje byt prawny osoby, która zmieniła formę prowadzenia tej działalności. Osoba fizyczna odpowiada solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania przedsiębiorcy przekształconego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstałe przed dniem przekształcenia, przez okres 3 lat od dnia przekształcenia. Treść przepisu jednoznacznie nie zwalnia osoby fizycznej, która przekształciła prowadzoną działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę prawa handlowego, od odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przed transformacją. Fakt, że odpowiedzialność ta jest solidarna nie sytuuje tej osoby poza kręgiem zainteresowania wierzycieli, niezależnie od tego o jakiego rodzaju wierzytelności jest mowa.
Przekształcenie działalności a wsparcie prawne
Tak naprawdę przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową nie wymaga obowiązkowej pomocy prawnej. W praktyce jednak wsparcie doświadczonego adwokata lub radcy prawnego okazuje się być bezcenne.
Omawiane przekształcenie wymaga bowiem spełnienia szeregu różnych formalności, których zwykły człowiek może po prostu nie zrozumieć. Zamiast więc tracić czas i energię, warto oddać swoją sprawę w ręce specjalisty, który załatwi wszystkie formalności.
Patron merytoryczny artykułu:
Kancelaria Prawna TMH
ul. Dominikańska 1A
35-077 Rzeszów
Tel: (17) 307 07 66
Autor: Materiał powstał przy współpracy z Kancelaria Prawna TMH