13 stycznia w Gdańsku odbędą się uroczystości związane z piątą rocznicą tragicznej śmierci prezydenta miasta, Pawła Adamowicza. Swój udział zapowiedziało wielu samorządowców z całego kraju.
W programie tegorocznych obchodów jest m.in. ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza, odsłonięcie ławeczki Pawła Adamowicza na Wyspie Spichrzów, widowisko słowno-muzyczne z udziałem wielu polskich wykonawców w bazylice Mariackiej i złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej byłego prezydenta Gdańska.
13 stycznia 2019 r., gdy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przemawiał na scenie w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zaatakował go nożem niedawno wypuszczony z więzienia bandyta. Adamowicz zmarł dzień później w szpitalu.
Ta wyjątkowo bezsensowna i okrutna śmierć poruszyła cały kraj, w wielu miastach ludzie wyszli na ulice z zapalonymi zniczami, organizowano marsze przeciw przemocy, których uczestnicy podkreślali, iż było to zabójstwo z nienawiści, sprowokowane m.in. szerzącym się w kraju brutalnym hejtem, na który ówcześnie rządzący dawali nieformalne przyzwolenie, a wzmagały go zależne od rządzącej partii państwowe media.
Paweł Adamowicz był gdańszczaninem, urodził się w 1965 roku. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (1989). Już w czasach licealnych związał się z ówczesną opozycją antykomunistyczną, redagował i kolportował podziemne pisemka licealne i studenckie, w latach 1989-1991 był aktywnym działaczem Gdańskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W latach 1989-1998 pracował jako asystent na Wydziale Prawa i Administracji UG; w latach 1990-1993 był prorektorem ds. studenckich. Karierę samorządową zaczął w 1990 roku jako radny Miasta Gdańska, był wiceprzewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Gdańskiego, przewodniczącym Rady Miasta Gdańska; od 1998 roku prezydentem miasta.