Jutro, w piątek 16 grudnia, w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (Rynek 20-21) odbędzie się wernisaż wystawy „Kernos spod Wojnicza. Cmentarzysko kultury łużyckiej w Dębinie Zakrzowskiej w świetle badań archeologicznych”. Początek o godz. 17.
Towarzyszyć będzie mu wykład Andrzeja Szpunara „Cmentarzysko kultury łużyckiej w Dębinie Zakrzowskiej w świetle dotychczasowych badań archeologicznych”.
Stanowisko archeologiczne w Dębinie Zakrzowskiej, zostało odkryte przypadkowo wiosną 2018 roku. Na piaszczystej wydmie, porośniętej lasem, od lat niszczonej przez „dzikie” wybierzysko piasku, natrafiono na przepalone kości ludzkie oraz fragmenty glinianych naczyń. W tym samym roku podjęto archeologiczne ratownicze badania wykopaliskowe, mające na celu zabezpieczenie i wydobycie zniszczonych grobów, określenie chronologii oraz zasięgu stanowiska.
Wystawa prezentuje dotychczasowe wyniki prac wykopaliskowych. W trakcie czterech sezonów badawczych (2018-2021) odkrytych zostało ponad 100 grobów ciałopalnych. Na ekspozycji pokazane zostały pochówki najciekawsze i najlepiej zachowane. W większości są to popielnice (urny), w których składano przepalone szczątki zmarłych oraz dary grobowe w postaci dodatkowych mniejszych naczyń. W niektórych przypadkach uzupełnieniem wyposażenia były przedmioty metalowe (z żelaza lub brązu), które zaliczyć można do kategorii ozdób. Rekonstrukcje pochówków uzupełniają plansze z krótkimi informacjami na temat poszczególnych grobów.
(sm)