Tarnów już od kilkunastu dni jest gotowy do sprzedaży uprawnionym mieszkańcom węgla po preferencyjnych cenach, ale do dzisiaj (15 listopada) Polska Grupa Górnicza, od której miasto ma kupować węgiel, nie dostarczyła projektu umowy.
Sprzedażą węgla po preferencyjnych cenach zająć się ma w Tarnowie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które jest już w pełni gotowe do działania. Firma przygotowała zadaszone składy na przywożony węgiel, jest waga, system sprzedaży, obsługa kasowa, są wyznaczeni pracownicy. Gotowy jest też tabor samochodowy, który ma przywieźć węgiel ze składów Polskiej Grupy Górniczej. Najbliższe Tarnowa składy znajdują się w Koszycach i Żabnie.
To właśnie od PGG węgiel ma trafić do Tarnowa, ale choć miasto jest już od dłuższego czasu gotowe do odbioru i sprzedaży, problemem jest brak umowy ze sprzedawcą, a bez tego dystrybucja dla mieszkańców nie może ruszyć. Projekt umowy miał zostać przesłany już kilka dni temu, ale do 15 listopada władze miejskie go nie otrzymały.
Tymczasem wnioski o zakup węgla po preferencyjnych cenach złożyło do 15 listopada 270 gospodarstw domowych, zamawiając 330 ton na ten rok i 200 ton na rok przyszły.
Od 7 listopada mieszkańcy miasta Tarnowa zainteresowani zakupem węgla po preferencyjnej cenie mogą złożyć do Centrum Usług Społecznych w Tarnowie wypełniony i podpisany wniosek o zakup. Wnioski można składać na trzy sposoby: drogą elektroniczną - za pośrednictwem platformy ePUAP, listownie - poprzez nadanie w placówce pocztowej, osobiście - w siedzibie Centrum Usług Społecznych w Tarnowie przy ul. Brodzińskiego 14, w Biurze Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15.
Kupić węgiel po preferencyjnej cenie będzie mogła osoba fizyczna z gospodarstwa domowego, która jest uprawniona według ustawy do dodatku węglowego. W ramach zakupu preferencyjnego członek gospodarstwa domowego będzie mógł kupić węgiel w dwóch partiach po 1,5 tony - do końca 2022 r. oraz od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r.