Podróż do gwiazd, poszukiwanie alternatywnych sposobów rozwiązywania problemów, kosztowanie kuchni japońskiej, a także zabawa z nauką! To i jeszcze więcej już dzisiaj na tarnowskim rynku i w Pasażu Odkryć w czasie Festiwalu Nauki i Techniki. Początek o godzinie 11.
Dla chętnych do podróży w kosmos przygotowano specjalną strefę pokazów „Planetarium”, która otwarta będzie do godziny 19. Żeby zobaczyć gwiazdozbiory jesiennego nieba i inne ciała niebieskie trzeba się wcześniej zapisać. Pod koniec, o godzinie 18.15, zostanie wyświetlony animowany film dla dzieci „Zaczarowany Globus”, który opowie o przygodzie Małej Mii podczas wakacji.
Na płycie rynku czekać będzie dzisiaj strefa wystawiennicza – „Wynalazki”. W namiotach będą pokazywane m.in. okulary rzeczywistości mieszanej, urządzenia do wertykalnej uprawy roślin czy sposób przygotowania japońskiego ramenu. W namiocie nr 11 znajdzie się także punkt diagnostyczny Comarch Healthcare do samobadań.
Pasaż Odkryć do godziny 19 będzie zapraszał do siebie darmowym zwiedzaniem i kreatywnymi warsztatami w pracowniach: przyrodniczej i ogólnorozwojowej. Maksymalna liczba zwiedzających zamknie się w 20 osobach - goście będą wpuszczani co 45 minut. Nie ma wcześniejszych zapisów, ale ze względu na sporą liczbę zainteresowanych, mogą pojawić się kolejki.
Jednym ze stałych punktów jest strefa Heweliusze Nauki, na którą nie obowiązują żadne zapisy. W sobotę od godziny 12 do 15 edukator, używając prostych rekwizytów, wykona łatwe, ale często bardzo zaskakujące doświadczenia. Naukowiec będzie się przemieszać po terenie festiwalu, angażując do doświadczeń. Po przerwie, o godzinie 17, Heweliusze Nauki powrócą na płytę rynku, by poznać nasze zmysły i to, w jaki sposób mózg zbiera i przetwarza docierające do niego sygnały. Zabawa zakończy się o godzinie 17.45.
Dla tych, którzy zapisali się wcześniej na specjalne warsztaty „Młody kreator – Dorosły innowator”, będą czekały spotkania z klockami LEGO. Warsztaty podzielone są wiekowo.
O godzinie 18.15 przez piętnaście minut odbędzie się losowanie nagród. Godzinę później na scenie zobaczymy Rabbit On The Moon, czyli Michał Wajdzik-Radziejowski, który zaprasza klimatami down tempo, EDM. IDM i ambient. Do swojego autorskiego projektu przemyca fascynację orientem i rockową przeszłość, szukając swojej własnej drogi. Michał jest także mocno zaangażowany w tematy ekologii i ochrony praw zwierząt. W 2021 roku ukazała się Muzyka Endemiczna, drugi album Rabbit on the Moon.
Dokładny harmonogram wydarzeń znajdziecie tutaj.
(mt)