Outsourcing IT - czym jest

Przedsiębiorstwa, które nie posiadają własnego działu informatycznego coraz częściej decydują się na outsourcing IT. Brak działającej infrastruktury IT może wiązać się z nieefektywnym zarządzaniem procesami wewnętrznymi. Budowa własnego działu IT wcale nie jest takim prostym zadaniem. Utrzymanie go wiąże się z wysokimi kosztami, na co niektóre przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się outsourcing IT. Jednak czym on jest i jakie są z niego korzyści?

Co to jest outsourcing IT?

Outsourcing IT to przede wszystkim skuteczny sposób na efektywne zarządzanie zasobami firmy. Jest to swego rodzaju strategia biznesowa, która polega na zatrudnieniu specjalistów IT z zewnątrz. Bardzo często wiąże się ona z redukcją kosztów oraz z tym, że zatrudniamy kogoś kto zna się na danym zagadnieniu lepiej od nas. Dzięki outsourcingowi IT możemy powierzyć obsługę informatyczną profesjonalistom, którzy będą odpowiadali za efektywne rozwiązywanie różnych zadań. Sprawdź tę ofertę outsourcingu IT na terenie Warszawy i okolic https://www.etherit.pl/outsourcing-it/

Co obejmuje outsourcing IT?

Informatyka to pojęcie bardzo szerokie, dlatego zakres tych usług również jest dość duży. Zadania, które będą realizowane w ramach outsourcingu IT będą zależeć od potrzeb danego przedsiębiorstwa. Zazwyczaj odbywają się więc konsultacje, gdzie następuje identyfikacja problemów oraz dostosowanie oferty do potrzeb i wymagań klienta. Outsourcing IT obejmuje chociażby aktualizację oprogramowania, tworzenie stron oraz aplikacji, administrację sieci i serwerów, audyty IT, odzyskiwanie danych, naprawę sprzętu, usuwanie awarii czy ogólnie pojęte doradztwo informatyczne.

Rodzaje outsourcingu

Współpraca z firmą, która oferuje outsourcing IT może wyglądać różnie w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa, które korzysta z takiej usługi. Niektóre z nich korzystają z pełnego outsourcingu, który ma za zadanie zapewnić wsparcie w sytuacjach krytycznych oraz tych kluczowych z punktu widzenia działalności. Zespół profesjonalistów najpierw proponuje, a później wdraża rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo oraz niezawodność infrastruktury.

Kolejnym rozwiązaniem jest częściowy outsourcing, z którego korzystają przedsiębiorstwa do realizacji określonych zadań. Często sprawdza się on w działalnościach posiadających autorskie rozwiązania informatyczne, które nie mogą być powierzone nikomu z zewnątrz. W tego rodzaju usłudze możemy spotkać się więc z zarządzaniem siecią, serwerami czy help deskiem.

Zalety outsourcingu IT

Warto pamiętać o tym, że outsourcing IT oferuje nam nie tylko redukcję kosztów. Dzięki tej usłudze mamy dostęp do wsparcia profesjonalistów oraz najnowszych technologii. Czas potrzebny do realizacji konkretnych zadań jest znacznie krótszy, co ma ogromny wpływ na zwiększenie efektywności działalności. Co więcej, specjaliści IT są w stanie poprawić cyberbezpieczeństwo, przez co nie musimy się martwić kradzieżą danych.