To już dwudziesty szósty raz, kiedy w Tarnowie odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia. Tydzień przedstawień pełnych humoru trwać będzie od najbliższej soboty, 24 września, aż do 1 października. Wydarzenie zakończy koncert dla tych, którzy lubią teatr, ale także spokojny, dojrzały wokal.
Do sprzedaży zostały jeszcze bilety na dwa spektakle – „Zimowy pogrzeb” produkcji tarnowskiego teatru oraz „„Biesiada u hrabiny Kotłubaj” Fundacji Republiki Marzeń. Największymi gwiazdami, jakie pojawią się na Talii w Tarnowie są z pewnością Cezary Żak i Artur Barciś znani między innymi z „Miodowych Lat” i „Rancza”, Paulina Holtz, która od lat gra w serialu „Klan” i Stanisława Celińska, polska aktorka i wokalistka, dwukrotna laureatka Orła za najlepsze drugoplanowe role kobiece w filmach "Pieniądze to nie wszystko" i "Joanna".
Podczas gali finałowej 1 października poznamy laureatów. Spektakle konkursowe oceniać będzie jury w składzie: Anna Wakulik, Bronisław Maj i Krzysztof Jaroszyński.
Festiwal rozpocznie 24 września spektakl konkursowy rodzimego Teatru im. Ludwika Solskiego „Zimowy pogrzeb”. To groteskowa komedia Hanocha Levina, która opowiada o życiowym nieudaczniku Laczku Babiczku. Jego matka umiera, a na nim pozostaje obowiązek powiadomienia rodziny o śmierci. Niestety w tym dniu odbyć się ma długo wyczekiwany ślub Welwecji, którego przełożenie byłoby katastrofą. Nie chcąc do tego dopuścić rodzina postanawia nie zauważać pukającego do drzwi Laczka. Reżyserem spektaklu jest Filip Kowalczyk, za scenografię i kostiumy odpowiada Aleksandra Reda, a za muzykę – Ignacy Zalewski. Widowisko odbędzie się o godzinie 17 i 20 na Dużej Scenie Teatru im. Ludwika Solskiego.
Dwa dni później, 26 września, zobaczymy spektakl konkursowy teatru Kamienica z Warszawy autorstwa Pierre’a Sauvila „Niespodzianka” w reż. Emiliana Kamińskiego. Historia opowiada o spełnionym biznesmenie i niespełnionej aktorce, którzy żyją razem. Kiedy Katarzyn postanawia zmienić swoje życie, Filip knuje intrygę, co prowadzi do lawiny zaskakujących, kryminalnych zwrotów akcji. W konflikt angażują się też sąsiedzi. Za scenografię spektaklu odpowiada Andrzej Lewczuk, a kostiumy Agnieszka Prokopczuk. Produkcję zobaczymy o godzinie 17 i 20 na Dużej Scenie Teatru im. Ludwika Solskiego. W tym samym dniu, ale o godzinie 20 w Centrum Sztuki Mościce, zobaczymy produkcję Fundacji Republiki Marzeń „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” w reż. Magdaleny Piekorz. Historia jest stworzona na podstawie młodzieńczego opowiadania Witolda Gombrowicza, która mówi o marzeniach i sprzeciwie wobec podziałów społecznych. To satyra na arystokratów i plebejuszy, rozprawa ze snobizmem w stylu Prousta. Za stronę muzyczną odpowiada wirtuoz wiolonczeli Marcin Zdunik, a scenografię Dominika Żłobińska.
28 września Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przedstawi historię Francis Veber „Kolacja dla głupca” w reż. Marcina Sławińskiego. Widzowie na scenie poznają bogatego, francuskiego wydawcę, który co tydzień organizuje dla przyjaciół kolację dla głupca – konkurs na przyprowadzenie największego nieudacznika. Zamieszania wprowadza jednak potencjalny kandydat na ten tytuł, który sam staje się mistrzem ceremonii. Scenografią zajął się Wojciech Stefaniak, a muzyką Jarosław Babula. Spektakl zobaczymy o godzinie 19 w Centrum Sztuki Mościce.
Dzień później Och-Teatr z Warszawy zaznajomi widzów ze swoją sztuką „Słoneczni chłopcy”. Jej reżyserem jest były dyrektor artystyczny tarnowskiego teatru, Marcin Hycnar. To historia dwóch zapomnianych aktorów, którzy od zawsze postrzegani byli jako nierozłączny duet. W rzeczywistości mężczyźni nie mogli znieść swojego towarzystwa. Pewnego dnia otrzymują propozycję powrotu, by po raz ostatni wystąpić razem. Co stanie się dalej? Na to widzowie otrzymają odpowiedź o godzinie 17 i 20, 29 września w Teatrze im. Ludwika Solskiego. Scenografią zajął się Wojciech Stefaniak, a muzyką Mateusz Dębski.
Festiwal zakończy 30 września „Niepamięć” Marka Modzelewskiego w reż. Piotra Ratajczaka. To koprodukcja Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi i Fundacji Garnizon Sztuki. Tragikomedia najmodniejszego polskiego dramaturga mówi o relacjach międzyludzkich, zaufaniu i rachunku jaki życie wystawia każdemu. Czy da się rozliczyć przeszłość? Takie pytanie będzie sobie można zadać w Teatrze im. Ludwika Solskiego (Duża Scena) o godzinie 17 i 20. Za scenografię spektaklu odpowiada Marcin Chlanda.
W ramach wydarzeń towarzyszących zaplanowano koncert Stanisławy Celińskiej 1 października. W sobotę o godzinie 17 na Dużej Scenie zaprezentowane zostaną utwory z jej najnowszej płyty „Przytul”. Koncert zostanie połączony z galą finałową, podczas której ogłoszone zostaną wyniki tegorocznej Talii.
Podczas trwania Festiwalu, w foyer teatru będzie można zobaczyć także prace autorstwa znanego rysownika i satyryka, Andrzeja Mleczki.
Szczegółowe informacje o wszystkich spektaklach tegorocznej Talii dostępne są na stronie www.teatr.tarnow.pl. XXVI Festiwal Komedii Talia 2022 jest dofinansowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz z budżetu Miasta Tarnowa. Współorganizatorem Festiwalu jest Centrum Sztuki Mościce.
(mt)