W trakcie dzisiejszej LXX zwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Miasta – Tarnów 2030”. Za takim rozwiązaniem było 20 radnych, przeciw jeden, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Strategia rozwoju miasta jest najważniejszym dokumentem miejskim, definiującym obszary i cele prowadzonej lokalnie polityki rozwoju. Stanowi ona punkt wyjścia dla wszelkiej późniejszej aktywności samorządu, pozwala wykorzystać szanse i możliwości rozwojowe, bazując jednocześnie na mocnych stronach danego ośrodka. - Jest to bardzo ważna dla miasta uchwała. Bez niej nie będziemy bowiem mogli ubiegać się o fundusze europejskie - powiedział prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.
Poprzednia strategia przyjęta została w roku 2011 i była podstawowym dokumentem, określającym cele i główne kierunki rozwoju Tarnowa do 2020 roku. Zasadnicza ich część została zrealizowana. Strategia ta bazowała jednak na uwarunkowaniach z 2010 roku. Zmiany, jakie zaszły zarówno w samym mieście, jak i w otoczeniu w ciągu ostatnich lat, spowodowały natomiast, że niektóre z zapisów tego dokumentu są już nieaktualne lub nieprzystające do współczesnych wyzwań.
Podstawowymi czynnikami determinującymi konieczność przyjęcia nowego dokumentu rozwojowego były: zmieniające się priorytety rozwojowe kraju i regionu, w szczególności wynikające z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, wzrost znaczenia społeczeństwa obywatelskiego, wdrażanie nowoczesnych sposobów zarządzania w administracji lokalnej, nasilenie się niekorzystnych trendów demograficznych w średnich ośrodkach miejskich, postępująca globalizacja, wzrost znaczenia branż nowoczesnych technologii i gospodarki opartej na wiedzy, widoczna polaryzacja w rozwoju kraju pomiędzy dużymi ośrodkami wojewódzkimi, a miastami średnimi, zacieśnianie współpracy międzysamorządowej w tym współpracy międzynarodowej oraz nowe regulacje prawne pojawiające się w otoczeniu samorządu.
Głównym wyzwaniem w procesie tworzenia strategii była i jest właściwa identyfikacja potencjałów rozwojowych oraz osiągnięcie jak najszerszej akceptacji społecznej dla przyjmowanych na przyszły okres celów i zamierzeń strategicznych. Formułując priorytety strategiczne założono, że o rozwoju miasta, jego poziomie i tempie decydują ludzie, ich talenty, wiedza, przedsiębiorczość, inicjatywy i własny wysiłek na rzecz poziomu życia. To właśnie mieszkańcy miasta (obecni i przyszli) oraz funkcjonujące w mieście podmioty są głównymi adresatami przyjętych w strategii działań.
(sm)