Ustawa z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu wprowadza katalog „instytucji obowiązanych”, obligowanych do podejmowania określonych działań w celu przeciwdziałania wprowadzania do obrotu wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł.
Zgodnie z ustawą, do instytucji obowiązanych zalicza się m.in. fundacje i stowarzyszenia posiadające osobowość prawną, w zakresie w jakim przyjmują lub dokonują płatności w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 10 000 euro, bez względu na to, czy płatność jest przeprowadzona jako pojedyncza operacja, czy kilka operacji, które wydają się ze sobą powiązane. Zaliczane są do nich także podmioty prowadzące działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier w karty i gier na automatach.
Prezydent Tarnowa wzywa nadzorowane organizacje do udzielenia wyjaśnień: czy organizacja przyjmuje lub dokonuje płatności w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 10 000 euro, bez względu na to, czy płatność jest przeprowadzana jako pojedyncza operacja, czy kilka operacji, które wydają się ze sobą powiązane lub prowadzi działalność w zakresie gier losowych (przez które rozumie się np. charytatywne loterie fantowe).
Odpowiedzi udzielić należy w formie pisemnego oświadczenia (załącznik dostępny jest poniżej), które złożyć trzeba w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Tarnowa, ul. Nowa 4, pokój numer 214.
Jeżeli na któreś z powyższych pytań organizacja odpowie twierdząco, to jest instytucją obowiązaną i zostanie poddana kontroli w zakresie realizacji obowiązków określonych w Ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zgodnie z nią, w ramach sprawowanego nadzoru kontrolę sprawują starostowie - w odniesieniu do stowarzyszeń oraz ministrowie lub starostowie - w odniesieniu do fundacji.
(sm)