Dni otwarte Pasażu Odkryć i towarzyszące im wykłady, ostatnie koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej, festiwal Tarnowianie, Klikowska Parada Konna, spektakl w teatrze, wernisaże fotografii i spacer po Grabówce – to nasze propozycje na spędzenie najbliższego weekendu w Tarnowie.
Piątek – 9 września
O godz. 17, w ramach II Festiwalu Tarnowianie, w kinie Millenium wyświetlony zostanie film „Bracia”. Po filmie odbędzie się spotkanie z występującym w nim Jędrzejem Hycnarem, które poprowadzi Łukasz Maciejewski.
Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż fotograficznej wystawy Jarosława Wrony „... nie przeszkadzaj”. Dojdzie do niego w ramach kolejnej edycji „Wernisaży dzień po dniu”, podczas której swoje prace prezentują uczestnicy otwARTej Pracowni Fotograficznej. Początek wydarzenia o godz. 18.30.
Na godz. 19 zaplanowano początek jubileuszowego koncertu „10 lat Studia Rocka Pawła Mazura”. Odbędzie się on w sali widowiskowej Centrum Sztuki Mościce, a usłyszeć będzie można podczas niego największe światowe hity oraz autorskie kompozycje.
Również o godz. 19, w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie rozpocznie się koncert w ramach XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej. Wystąpi w nim włoski duet „Puglia-Meloni”, czyli Antonio Puglia (klarnet) i Mariano Meloni (fortepian). W programie utwory m.in. Paula Dukasa, Nielsa Wilhelma Gade’a, Beli Bartoka, Gioacchino Rossiniego oraz Johanesa Brahmsa.
Na Małej Scenie tarnowskiego teatru zobaczyć będzie można „Kantatę na cztery skrzydła” Roberta Bruttera w reżyserii Ireneusza Pastuszaka. Początek o godz. 19. Spektakl obejrzeć będzie można również w sobotę i w niedzielę, także o godz. 19.
O godz. 19.30 na placu Katedralnym rozpocznie się koncert „Jezus w centrum” organizowany przez Parafię Katedralną w Tarnowie i Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Józefa w Tarnowie.
Sobota – 10 września
Od godz. 10 do 18, w ramach dni otwartych zwiedzać będzie można Pasaż Odkryć (Rynek 4), którego uroczyste otwarcie nastąpi dzisiaj o godz. 19. Pasaż jest przestrzenią, popularyzującą miejscowe osiągnięcia nauki i techniki. W budynku znajduje się pięć pracowni: Hellera (zajęcia astronomiczne), Studniarskiego (zajęcia hi-tech), Olszewskiego (zajęcia przyrodnicze), Szczepanika (zajęcia praktyczno-techniczne) oraz Piszowej (zajęcia ogólnorozwojowe). Na zwiedzających czeka także wiele innych atrakcji, m.in. planetarium, studnia oraz stół muzyczny.
O godz. 14 na terenach zielonych przed Centrum Sztuki Mościce wystartuje, odbywająca się w ramach II Festiwalu Tarnowianie, Strefa Zielona – kiermasz, występy, atrakcje dla dzieci, a na koniec losowanie nagród. Więcej na temat wydarzenia przeczytać można TUTAJ.
„Światła i cienie” to tytuł wystawy fotografii Mateusza Niemczury, której wernisaż rozpocznie się o godz. 18.30 w Tarnowskim Centrum Kultury. Odbędzie się on w ramach kolejnej edycji „Wernisaży dzień po dniu”, podczas której swoje prace prezentują uczestnicy otwARTej Pracowni Fotograficznej.
O godz. 19 w sali kameralnej Centrum Sztuki Mościce rozpocznie się spotkanie autorskie z Grzegorzem Dziedzicem, autorem książki „Żadnych bogów, żadnych panów”, za którą wyróżniony został Nagrodą Wielkiego Kalibru 2022. Spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski.
Na zakończenie XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej, w sali koncertowej tarnowskiego Zespołu Szkół Muzycznych zaprezentuje się kwartet sefardyjski „Durme” z Hiszpanii (Ana Corellano – śpiew, Enrique Lleida – fortepian, Fernando Lleida – klarnet/saksofon oraz Santi Lleida – instrumenty perkusyjne). Przedstawi on anonimowe utwory Żydów sefardyjskich z Hiszpanii, Argentyny, Afryki i Bałkanów.
Na zakończenie kolejnego dnia festiwalu Tarnowianie, na terenach zielonych przed Centrum Sztuki Mościce, w ramach kina plenerowego wyświetlone zostaną dwa filmy. O godz. 19 zaprezentowana zostanie wieczorynka „Skąd się biorą sny”, o godz. 20.30 „Zupa nic”.
Niedziela – 11 września
Niedziela będzie drugim dniem otwartym tarnowskiego Pasażu Odkryć (Rynek 4). Pracownie: Hellera (zajęcia astronomiczne), Studniarskiego (zajęcia hi-tech), Olszewskiego (zajęcia przyrodnicze), Szczepanika (zajęcia praktyczno-techniczne) oraz Piszowej (zajęcia ogólnorozwojowe), a także planetarium, studnię czy stół muzyczny oglądać będzie można od godz. 10 do 18.
Na godz. 13 zaplanowane jest uroczyste otwarcie Klikowskiej Parady Konnej. Zobaczyć będzie można podczas niej pokazy musztry wojskowej, końskiego kadryla, koni arabskich, zaprzęgów tradycyjnych oraz pracy psów myśliwskich. Czynne będą również stoiska gastronomiczne z potrawami regionalnymi, odwiedzić będzie można obóz kawaleryjski i aktywne miasteczko strażackie, skorzystać z przejażdżek konnych i przyjrzeć się pracy kowali. Na najmłodszych czekał będzie natomiast dmuchany plac zabaw.
W Pasażu Odkryć będzie można także wysłuchać wykładów „Rozmowy o myśleniu”. O godz. 15 Łukasz Kwiatek wygłosi prelekcję "Wychowane na człowieka - o małpach, które myślały, że są ludźmi". Temat rozpoczynającego się godzinę później wykładu dra hab. Mateusza Hohola, prof. UJ, brzmiał będzie: "Gdy umysł matematyczny działa słabiej: o problemach z uczeniem się matematyki i tym, jak sobie z nimi radzić”. O godz. 17 dr Łukasz Lamża postara się natomiast odpowiedzieć na pytania: "Kiedy roboty zaczną myśleć? A może już myślą?". Wstęp na wszystkie wykłady jest bezpłatny, a wejściówki dostępne są w Tarnowskim Centrum Kultury, a także w Pasażu Odkryć.
O godz. 15.30 rozpocznie się drugi w tej edycji spacer po Grabówce. Będzie można podczas niego odwiedzić miejsca współcześnie mało znane, nie oznaczane w przewodnikach, a także powrócić do wyrzuconego z pamięci świata polnych miedz, drewnianych chałup, ogrodów i malw przy opłotkach, nieobecnych bożnic, domów modlitw, garbarni, kuźni, stolarni, dużych i małych „fabryk”, sławnych glajzerni, zajazdów i ochronek, placów i szkół. Zbiórka wszystkich chętnych o godz. 15.30 na placu Ofiar Stalinizmu. Space poprowadzi Barbara Poręba.
Ostatnim akordem II Festiwalu Tarnowianie, będzie odbywająca się w sali widowiskowej Centrum Sztuki Mościce, gala festiwalowa i koncert muzyki filmowej w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Crushed Sounds Big Band z Porąbki Uszewskiej. Początek wydarzenia o godz. 18.
(sm)