Tarnów otrzymał z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prawie 50 tysięcy złotych. Dzięki tej dotacji miasto realizuje szereg działań proekologicznych w placówkach oświatowych.
Edukacja ekologiczna skierowana do najmłodszych prowadzi do zmian codziennych nawyków i zachowań społecznych zmierzających do poprawy stanu środowiska. W myśl tej idei Urząd Miasta Tarnowa przygotowuje w tarnowskich placówkach oświatowych kampanię edukacyjną „Ratujmy naszą planetę – zamiast zmieniać środowisko, zmieńmy siebie”. Program obejmować będzie dwa bardzo ważne tematy – poprawę jakości powietrza oraz zapobieganie powstawaniu odpadów.
Zaproponowany program edukacji ekologicznej skupia się na pokazaniu dzieciom i młodzieży właściwych postaw proekologicznych. W ramach projektu przewidziano m.in.: ukierunkowane obserwacje i eksperymenty, promowanie recyklingu poprzez pokazanie ekologicznych gadżetów wykonanych z surowców wtórnych, zabawy pozwalające na rozwijanie własnej inicjatywy, zajęcia organizowane przez nauczycielkę z całą grupą lub w małych zespołach, udział w akcjach i konkursach organizowanych w przedszkolu, udział w konkursach wiedzy przyrodniczej oraz artystycznych, fotograficznych, plastycznych, wycieczki edukacyjne oraz spacery po okolicy w celu poznawania przyrody oraz zagrożeń środowiskowych, a także uroczystości, happeningi i imprezy środowiskowe.
Kampania ma na celu podniesienie świadomości i poziomu wiedzy młodych mieszkańców Tarnowa w zakresie właściwego gospodarowania odpadami. Wymaga ono zmiany przyzwyczajeń oraz mentalności mieszkańców – nie może zabraknąć segregacji odpadów, minimalizowania liczby odpadów opakowaniowych czy wyodrębniania odpadów, które nie powinny trafiać na wysypisko. Równie ważne jest dostrzeżenie problemu związanego z zanieczyszczeniem powietrza i powstającym smogiem. Uświadomienie młodym ludziom, jak mocno zanieczyszczenia mogą wpływać na zdrowie i życie ludzi, może pozytywnie oddziaływać na kształtowanie preferencji grzewczych u dorosłych.
W ramach kampanii, oprócz zajęć dydaktycznych, cyklu wycieczek i spacerów, zorganizowane zostaną akcje i konkursy ekologiczne (zbiórka makulatury, opakowań plastikowych typu PET, baterii, konkursy artystyczne o tematyce związanej z ochroną powietrza i klimatu). W drodze przetargu wyłoniona zostanie także firma, która przygotuje zestawy gadżetów ekologicznych (m.in. notesy, długopisy) wyprodukowanych z materiałów recyklingowych. Trafią one do tarnowskich placówek oświatowych.
(sm)