UM Tarnów: Historyczna ewaluacja naukowa ANS
Tarnowska Akademia Nauk Stosowanych może pochwalić się kolejnym sukcesem. W wyniku ewaluacji jakości działalności naukowej za ta 2017-2021 uczelnia uzyskała kategorię A w ramach sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki oraz kategorię B w ramach automatyki, elektroniki i elektrotechniki. Dzięki temu ANS w Tarnowie może wkrótce dołączyć do grona uczelni akademickich.
- Nie będzie przesadą, gdy powiem, że to historyczne wydarzenie i spełnienie naszych wieloletnich marzeń. Serdecznie gratuluję członkom zespołów, które odpowiadały za przygotowanie ewaluacji w ramach Wydziału Sztuki oraz Wydziału Politechnicznego. To efekt ich ciężkiej pracy i zaangażowania mówi rektor ANS, dr hab. Małgorzata Kołpa. Zespołami tymi kierowali: mgr Dorota Bernacka i dr Agnieszka Bartak-Lisikiewicz (Wydział Sztuki) oraz dr inż. Robert Wielgat (Wydział Politechniczny), a niezwykle cennego wsparcia udzielała im mgr Lidia Matuszewska z Działu Badań Naukowych ANS.
Ewaluacja jest prowadzona co 4 lata - przyjęty w ostatniej ocenie okres pięcioletni był spowodowany pandemią COVID-19 - w obrębie dyscyplin naukowych i artystycznych. W jej wyniku uczelnie uzyskują w ocenianych dyscyplinach kategorie naukowe (A+, A, B+, B, C), co umożliwia ubieganie się o środki finansowe na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego. Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie jako uczelnia zawodowa nie podlega obowiązkowi ewaluacji, ale biorąc pod uwagę osiągnięcia naukowe pracowników, władze uczelni zdecydowały się wystąpić z wnioskiem o ocenę działalności naukowej w ramach dwóch dyscyplin.
Ocena obejmuje trzy obszary: poziom prowadzonej działalności naukowej (w tym również w zakresie działalności artystycznej), efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych oraz wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. Warto podkreślić, że w pierwszym z nich, pracownicy ANS w Tarnowie w ramach obu dyscyplin uzyskali znacznie więcej punktów, niż minimum określone dla uzyskanych kategorii. W przypadku sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki było to 317.66 pkt. (wartość referencyjna dla kategorii A 281.648 pkt.), natomiast dla automatyki, elektroniki i elektrotechniki wartość ta osiągnęła poziom 177.61 pkt., przy wartości referencyjnej dla kategorii B 141.856 pkt. - Przyłączam się do zasłużonych gratulacji dla członków zespołów badawczo-dydaktycznych i ich koordynatorów. To, że na naszych oczach dzieje się historia, to zasługa kilku lat ciężkiej pracy i wiary w to, że ten sukces jest możliwy dodaje prorektor ANS ds. nauki i rozwoju, dr hab. Rafał Kurczab.
Przyznanie tak wysokich kategorii w dwóch dyscyplinach oznacza, że ANS w Tarnowie może starać się o przyjęcie do grona uczelni akademickich. - Zanim to nastąpi musimy wszystko dokładnie policzyć i przeanalizować. Jestem w osobistym kontakcie z przedstawicielami kilku resortów oraz rektorami zaprzyjaźnionych uczelni, którzy obiecali daleko idącą pomoc w tym zakresie. Jeśli okazałoby się, że zmiana będzie dla nas korzystna także od strony ekonomicznej złożymy wniosek o przekształcenie w uczelnię akademicką i droga do Akademii Tarnowskiej stanie przed nami otworem. Muszę jednak zastrzec, że stanie się tak jedynie wtedy, gdy będzie to dla nas korzystne, lub co najmniej neutralne ekonomicznie podkreśla rektor Małgorzata Kołpa.
Urząd Miasta Tarnowa, tarnow.pl/Dla-mieszkancow/Aktualnosci/Edukacja/Historyczna-ewaluacja-naukowa-ANS
Autor: krystian