Zgodnie z tradycją, Wielka Sobota to dzień święcenia pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Jak mówi polski obyczaj, przy symbolicznej grocie stoi warta – ministranci, harcerze, a czasem strażacy w galowych mundurach.
Rok temu, w Wielką Sobotę, zabrakło tradycyjnego święcenia pokarmów. Tegoroczne święcenia mają się odbywać na placach przykościelnych. W tym przypadku nie obowiązuje limit uczestników zgromadzenia, a jedynie przepisy dotyczące zachowania dystansu oraz zasłaniania ust i nosa. Można także samemu pobłogosławić koszyczek w domu. przeprowadzona na placach przykościelnych lub parkingach. W tym przypadku nie obowiązuje limit uczestników zgromadzenia, a jedynie przepisy dotyczące zachowania dystansu oraz zasłaniania ust i nosa. Można także samemu pobłogosławić koszyczek w domu.
Do wieczora nie sprawuje się mszy świętych, wierni w tym dniu odwiedzają i adorują Najświętszy Sakrament i symboliczny grób Pański. Natomiast, głównym wydarzeniem Wielkiej Soboty są obchody Wigilii Paschalnej, która traktowana już jest jako Niedziela Zmartwychwstania Jezusa. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum, a umieszczona w niektórych grobach figurę Chrystusa zdjętego z krzyża, zostaje przykryta białym płótnem, a obok pojawia się posąg Zmartwychwstałego.
Wigilia Paschalna podzielona jest na kilka części. Do pierwszej z nich zalicza się obrzęd tzw. liturgii światła, podczas której zostaje poświęcone i zapalone światło. Drugą częścią jest liturgia słowa. Składa się ona z dziewięciu czytań, przeplatanych psalmami i modlitwą. Kolejna, trzecia część uroczystości Wigilii Paschalnej, poświęcona jest tajemnicy sakramentu chrztu. Liturgię chrzcielną poprzedza odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych, a kończy ją modlitwa wiernych.
W dalszej części obchodów Wigilii Paschalnej, przebieg liturgii eucharystycznej nie odbiega od normalnej mszy świętej. Uroczystości kończą się komunią świętą i uroczystym błogosławieństwem "Alleluja".