Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie podjęta została uchwała w sprawie ustanowienia roku 2021 w Tarnowie – Rokiem Kobiet. Za jej uchwaleniem głosowało trzynaścioro radnych, od głosowania wstrzymało się ośmioro radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Marek Ciesielczyk.
Inicjatorami uchwały byli radni Koalicji Obywatelskiej. Wybór przyszłego roku nie jest absolutnie przypadkowy. Sto lat temu podniesiono bowiem do rangi konstytucyjnej zasady równouprawnienia wszystkich obywateli bez względu na płeć, uchwalono również ustawę zmieniającą odziedziczone po okresie zaborów przepisy prawa cywilnego dotyczące kobiet. Ustawą tą uchylono m.in. przepis nakazujący żonie posłuszeństwo mężowi oraz zniesiono ograniczenia uzależniające wykonywanie wszelkich działań prawnych przez żonę bez zgody męża.
- W takiej sytuacji rok 2021 będzie więc rokiem szczególnym, kiedy to można przypomnieć o odwadze, determinacji oraz mądrości wielu kobiet, które miały siłę przeciwstawić się dyskryminującym normom obyczajowym, nie bały się konsekwencji prawnych, publicznego dyskredytowania swojej działalności, które walczyły o takie same prawa, niezależnie od płci, wyznania czy narodowości – czytamy w uzasadnieniu.
Rok Kobiet będzie również okazją do przypomnienia znanych kobiet związanych z Tarnowem m.in.: senator trzech pierwszych kadencji, Doroty Kłuszyńskiej (na zdjęciu), nauczycielki i harcmistrzyni, założycielki w KL Ravensbruck harcerskiej drużyny „Mury”, Józefy Kantorównej, znanej w naszym mieście filantropki, Debory Wechsler, nauczycielki i działaczki harcerskiej, Franciszki Czerneckiej, czy nauczycielki Stefanii Łęckiej, która wywieziona do obozu w Auschwitz jako pielęgniarka pomogła przeżyć wielu współwięźniarkom.
(sm)
Fot. Wikipedia