Nie ma wątpliwości co do tego, że uszkodzony zamek w drzwiach to koszmar dla wielu osób, które chcą dostać się do własnego mieszkania. Zabezpieczenie przed włamywaczami i nieuprawnionym dostępem do prywatnej własności może stać się również barierą nie do przebycia dla samego właściciela. Właściwa konserwacja zamka i stosowanie się do zaleceń producenta może w dużym stopniu uchronić przed sytuacją związaną z zepsutym zamkiem, ale nie ma nigdy całkowitej pewności co do tego, że nie spotka nas taki przypadek. Aby zaradzić takim sytuacjom powstają takie firmy jak na przykład https://www.pogotowie-zamkowe-gdynia.pl/, które świadczą usługi związane z awaryjnym otwieraniem takich zamków oraz ich naprawą.
Zepsuty zamek w drzwiach
Jeśli doszło do uszkodzenia zamka w drzwiach w środku mieszkania to najczęściej wystarczy użyć odpowiedniego śrubokręta, aby móc taki zepsuty zamek zdemontować i po prostu wymienić na inny. Jeśli natomiast problem dotyczy zamka w drzwiach wejściowych i są one zamontowane w drzwiach antywłamaniowych to sytuacja się znacznie komplikuje. Nie dość, że będzie zależeć nam na czasie – na przykład nie możemy zostawić niezamkniętych drzwi do mieszkania i musimy wyjść do pracy – to jeszcze musimy mieć świadomość tego, że niektóre starsze modele zamków nie są już w sprzedaży. Dochodzi więc konieczność skorzystania z porady specjalisty, który znajdzie odpowiedni zamek pod konkretny model drzwi antywłamaniowych.
Samodzielna próba naprawy zamka
Zanim skorzystamy z usług profesjonalnego ślusarza można jeszcze spróbować kilku domowych sposobów na naprawę zepsutego zamka. Może doszło jedynie do zacięcia się mechanizmu i wystarczy rozwiązanie tymczasowe w postaci jego nasmarowania lub usunięcia nieczystości, które dostały się do zamka? Można sięgnąć po znany środek WD-40, który występuje w sprayu. Jeśli to nie pomoże to dalsza manipulacja zamkiem wymaga odpowiednich umiejętności i wiedzy. W innym przypadku pozostaje sięgnąć po firmę, która specjalizuje się w usłudze naprawa zamków.
Naprawa czy wymiana zamka?
Specjalistyczny ślusarz wymontuje uszkodzony zamek, a następnie rozłoży go na mniejsze elementy poszukując przyczyny jaka doprowadziła do zablokowania lub zepsucia się zamka. Jeśli zamek zepsuł się na wskutek długiej eksploatacji, aktu wandalizmu lub innych przyczyn, które doprowadziły do znacznego uszkodzenia mechanizmu to zapewne zajdzie konieczność jego wymiany. Również w przypadku jeśli dany model zamka jest zwyczajnie przestarzały to pracownik firmy ślusarskiej zasugeruje nowocześniejsze rozwiązanie.