Pod hasłem „Samorząd strategią dla przyszłości” trwa w Krakowie dwudniowy V Europejski Kongresu Samorządów. Jednym z gości kongresu był dzisiaj prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, który został zaproszony do dyskusji przed blokiem tematycznym pod hasłem „Efektywne zarządzanie biznesem komunalnym”, w ramach którego zaplanowano dwa panele dyskusyjne pt. „Historie sukcesu”. Włodarz miasta nad Białą w ramach jednego z nich omawiał, na przykładzie Tarnowa, problemy aglomeracyjne średnich miast, a jego rozmówcą był Zdzisław Majewski, zastępca redaktora naczelnego samorządowego tygodnika „Wspólnota”.
Roman Ciepiela zwrócił uwagę na fakt, że wszędzie słyszymy tezę, iż miasta się kurczą i ubywa w nich mieszkańców, natomiast rzadko mówi się o tym, że w aglomeracjach, czyli w granicach administracyjnych miast i ościennych gmin liczba mieszkańców jest praktycznie stała. Prezydent podał tutaj przykład, że od ponad 20 lat w Tarnowie i okalających gminach mieszka stała liczba ok. 200 tys. osób, tymczasem w mieście ubyło w tym czasie ponad 10 tys. mieszkańców. Gdzie się podziali? Poza częścią, która wyemigrowała do innych miast lub za granicę, zamieszkali w podmiejskich wsiach. W innych średnich miastach jest tak samo.
- Tymczasem kolejne rządy jakby tego nie zauważały i nie następują adekwatne zmiany w prawie i finansach – mówił prezydent Tarnowa. – A przecież te miasta praktycznie wprost świadczą usługi dla podmiejskich gmin: samorząd Tarnowa współfinansuje szpital, gdzie leczą się nie tylko tarnowianie, utrzymuje domy pomocy społecznej, gdzie przybywa pensjonariuszy spoza miasta, buduje drogi, infrastrukturę rekreacyjną i kulturalną, z której również korzystają mieszkańcy podmiejskich gmin… A nie idą za tym żadne zmiany w systemie podziału podatków.
Obaj rozmówcy panelu zgodni byli co do tego, że powinna nastąpić reforma administracyjna, która – biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty – urealni podział środków z podatków. Podkreślili też, że takie głosy płyną ze wszystkich średnich miast podobnych do Tarnowa.
Innym aspektem jest tzw. deglomeracja, czyli przenoszenie i osadzanie w średnich miastach – w celu podniesienia ich rangi i wpłynięcia na rozwój - wojewódzkich i centralnych instytucji. – Pomysł dobry, ale na razie tylko się o tym mówi i obiecuje, a konkretów brak – podsumował Roman Ciepiela.
Podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów prezydent Tarnowa uczestniczył również w panelu, w trakcie którego z innymi prezydentami polskich miast dyskutował o tym, od jakich czynników zależy rozwój polskich miasta i jaki wpływ na tenże rozwój mają ich włodarze.
Europejski Kongres Samorządów to miejsce spotkań i wymiany poglądów gospodarczo-społecznych dla liderów samorządowych, elit regionalnych, przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, kultury i organizacji pozarządowych, jak również mediów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Podczas spotkań, paneli i wykładów tegorocznego Kongresu poruszane są m.in. tematy z obszaru samorządności gospodarczej, realizacji zadań społecznych, sektora usług nowoczesnych, w tym nowych technologii, a także turystyki i urbanistyki, czy finansowania działań rozwojowych.
Fot. Forum Ekonomiczne