Tarnowianie mają czas tylko do 7 lipca na zgłaszanie projektów do budżetu obywatelskiego

Masz pomysł na zmiany w Tarnowie? Czas ucieka, bo tylko do 7 lipca można zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego na 2026 rok! To niepowtarzalna szansa, by wpłynąć na rozwój miasta i zrealizować swoje wizje.
- Tarnów zachęca mieszkańców do aktywnego udziału w kształtowaniu przestrzeni miejskiej
- Jak i gdzie zgłosić swój pomysł na lepszy Tarnów
Tarnów zachęca mieszkańców do aktywnego udziału w kształtowaniu przestrzeni miejskiej
W Tarnowie trwa gorący okres zgłaszania inicjatyw do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy mają możliwość zaproponowania projektów, które mogą odmienić ich najbliższe otoczenie lub wzbogacić życie społeczne. Do dyspozycji jest ponad pięć milionów złotych z miejskiej kasy – dokładnie 5 335 000 złotych, które zostaną rozdysponowane zgodnie z preferencjami tarnowian.
„Zachęcam wszystkich do tego, aby zmobilizować siebie, sąsiadów, rodziny, znajomych i zgłaszać projekty. Jesteśmy gotowi, żeby wspólnie nad nimi pracować, po to, aby jak najlepiej realizować nasze wspólne potrzeby. Spodziewamy się nie tylko projektów inwestycyjnych, ale także społecznych, kulturalnych, budujących wspólnotę i tożsamość miasta. Takich, które będą służyły rozwojowi naszego miasta i jakości życia w nim” – apeluje Tarnowskie Centrum Dialogu.
Jak i gdzie zgłosić swój pomysł na lepszy Tarnów
Osoby chcące wziąć udział w tym procesie muszą pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, koszt realizacji projektu powinien mieścić się w przedziale od 100 tysięcy do 750 tysięcy złotych brutto. To wymóg obowiązujący od zeszłego roku, który ma zapewnić realność i wykonalność zgłaszanych propozycji.
Zgłoszenia należy dostarczyć osobiście lub przez pełnomocnika do Urzędu Miasta Tarnowa przy ulicy Nowej 4, pokój nr 2 – tam znajduje się dziennik podawczy. Termin mija dokładnie 7 lipca, więc czasu zostało niewiele!
Po zamknięciu listy projektów rozpocznie się szczegółowa ocena formalna, która potrwa do 18 sierpnia. W tym czasie autorzy będą mogli uzupełnić ewentualne braki w dokumentacji. Następnie zostanie opublikowana lista projektów wykluczonych z powodu formalnych niedociągnięć – stanie się to 1 września. Od tej decyzji będzie można się odwołać do Komisji Ekonomicznej Rady Miejskiej w Tarnowie do 8 września, a komisja rozpatrzy odwołania do 12 września.
Dalsze etapy to ocena merytoryczna zakończona 22 września, a następnie opinia Komisji Strategii Rozwoju Miasta Rady Miejskiej do 26 września. Ostateczna lista projektów niedopuszczonych do głosowania z powodów merytorycznych pojawi się 29 września, a autorzy znów będą mieli możliwość odwołania się do Komisji Ekonomicznej do 3 października. Decyzje ostateczne zapadną do 10 października.
Głosowanie na wybrane projekty potrwa od 14 do 26 października, a wyniki zostaną ogłoszone już 29 października. Najlepsze inicjatywy znajdą swoje miejsce w miejskim budżecie na rok 2026.
Tarnowianie mają realny wpływ na to, jak będzie wyglądało ich miasto – warto wykorzystać tę szansę i działać już dziś!
Na podst. Urząd Miasta Tarnowa
Autor: krystian