Konkurs Parada Maszkaronów rozstrzygnięty w Parku Strzeleckim w Tarnowie

Park Strzelecki w Tarnowie stał się dziś areną niezwykłej artystycznej rywalizacji, gdzie dzieci i młodzież z miasta wykazały się kreatywnością i pomysłowością, tworząc wyjątkowe maski maszkaronów. Zwieńczeniem wydarzenia było uroczyste odsłonięcie nowej rzeźby, która już teraz zdobi Ogródek Jordanowski.
- Wyjątkowa Parada Maszkaronów rozświetliła Tarnów
- Tarnowskie szkoły i przedszkola zachwyciły pomysłowością i talentem
- Tarnów wzbogacił się o nową rzeźbę Maszkarona Dzieci w Ogródku Jordanowskim
Wyjątkowa Parada Maszkaronów rozświetliła Tarnów
W sercu Tarnowa, w malowniczym Parku Strzeleckim, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Parada Maszkaronów”, który przyciągnął aż 44 prace od uczestników z 30 różnych placówek edukacyjnych. Dzieci i młodzież z tarnowskich przedszkoli oraz szkół podstawowych i ponadpodstawowych podjęły wyzwanie stworzenia oryginalnych masek inspirowanych motywem maszkarona – fantazyjnej ozdoby architektonicznej.
Jury w składzie Kazimierza Klimkiewicza, twórcy Maszkarona Wizjonera, Pawła Rybczyńskiego, autora Maszkarona Zaczytanego i Maszkarona Dzieci, oraz Małgorzaty Mękal, przewodniczącej Rady Miejskiej w Tarnowie, miało trudne zadanie wyłonienia najlepszych prac spośród tak wielu kreatywnych propozycji.
Tarnowskie szkoły i przedszkola zachwyciły pomysłowością i talentem
W kategorii najmłodszych uczestników (przedszkola oraz klasy I-IV) triumfowała maska o nazwie Botanikon przygotowana przez Przedszkole nr 1. Tuż za nią uplasował się Maszkaron Strażnik Światła z Szkoły Podstawowej nr 10, a podium uzupełnił Wyjątkowo Miły Astronom z Przedszkola nr 34. Wyróżnienie zdobyła natomiast kreatywna praca Zębatka z Przedszkola nr 17.
Starsze dzieci i młodzież (klasy V-VIII oraz ponadpodstawowe) pokazały równie imponujący poziom. Najlepszy okazał się Maszkaron Słoneczny reprezentujący Zespół Szkół Technicznych. Drugie miejsce przypadło Maszkarowi Władcy Podziemi ze Szkoły Podstawowej nr 18, a wyróżnienie otrzymał Kapelusznik z Niepublicznej Szkoły Specjalnej.
W trzeciej kategorii – obejmującej świetlice, kluby i pracownie artystyczne – najwyższe uznanie zdobył Maszkaron Ozyrys z Domu Kultury Westerplatte. Tuż za nim znalazł się Maszkaron Pracoholik zgłoszony przez Pałac Młodzieży, a wyróżnienie powędrowało do kolejnej pracy Domu Kultury Westerplatte – Maszkarona Rożek Lodowy.
Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc zostali nagrodzeni finansowo kwotami od 600 do 1000 złotych oraz otrzymali unikatowe statuetki przedstawiające maszkarony – symbol kreatywności i wyobraźni młodych tarnowian.
Tarnów wzbogacił się o nową rzeźbę Maszkarona Dzieci w Ogródku Jordanowskim
Podczas dzisiejszej uroczystości nie zabrakło również momentu pełnego dumy dla lokalnej społeczności – oficjalnie odsłonięto figurkę Maszkarona Dzieci w Ogródku Jordanowskim. Autorem projektu jest Karol Mleczko, uczeń Szkoły Podstawowej nr 14 w Tarnowie oraz zwycięzca ubiegłorocznego konkursu „Maszkaron dzieci”. Rzeźbę wykonał artysta Paweł Rybczyński, znany tarnowski twórca.
Ta nowa ozdoba przestrzeni miejskiej nie tylko upiększa parkową strefę rekreacyjną, ale także przypomina o sile dziecięcej wyobraźni i znaczeniu sztuki w życiu miasta.
Wg inf z: Urząd Miasta
Autor: krystian