Tarnowskie obchody 85. rocznicy I transportu do KL Auschwitz z marszem pamięci

2 min czytania
Tarnowskie obchody 85. rocznicy I transportu do KL Auschwitz z marszem pamięci

W Tarnowie zbliża się wyjątkowe wydarzenie upamiętniające 85. rocznicę pierwszego transportu więźniów politycznych do niemieckiego obozu Auschwitz. To ważny moment refleksji i pamięci, który zgromadzi mieszkańców oraz młodzież szkolną, by oddać hołd ofiarom tamtych tragicznych dni.

  • Tarnów ożywia pamięć o pierwszym transporcie do KL Auschwitz
  • Tarnowskie ślady historii odkrywane podczas spaceru pamięci

Tarnów ożywia pamięć o pierwszym transporcie do KL Auschwitz

Już w piątek, 13 czerwca, Tarnów stanie się miejscem szczególnego spotkania z historią. O godzinie 9:00 przed pomnikiem upamiętniającym I Transport do KL Auschwitz odbędzie się uroczystość inaugurująca obchody. Następnie, na ulicy Dębowej, zaprezentowane zostaną unikalne fotografie pochodzące ze zbiorów Marka Tomaszewskiego, które ukazują wymarsz pierwszego transportu więźniów politycznych z naszego miasta.

Chwilę później, o 9:40 , ruszy Marsz Pamięci, w którym wezmą udział uczniowie tarnowskich szkół. Trasa marszu prowadzi do rampy kolejowej przy ulicy Bartla miejsca symbolicznego dla historii miasta i losów więźniów. Tam, o 10:15 , nastąpi odsłonięcie pierwszej części Pomnika Pamięci, Sprzeciwu i Przestrogi. Wydarzenie uświetni performance Łukasza Murzyna zatytułowany Pierwszy Transport. Wszystko na odwrót”, który poruszy serca uczestników i przypomni o znaczeniu pamięci historycznej.

Tarnowskie ślady historii odkrywane podczas spaceru pamięci

Dzień później, w sobotę 14 czerwca, miłośnicy historii i mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w Otwartym Spacerze Historycznym śladami więźniów I Transportu do KL Auschwitz. Spotkanie zaplanowano na godzinę 11:00 przy bramie Zakładu Karnego przy ulicy Konarskiego 2. To niepowtarzalna szansa, by poznać mniej znane fakty i miejsca związane z tragicznymi wydarzeniami sprzed 85 lat.

Organizatorzy Prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny, przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Mękal oraz Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem Pamięć o KL Auschwitz zachęcają wszystkich mieszkańców do udziału w tych ważnych wydarzeniach. To moment zadumy, ale także wspólnego budowania świadomości historycznej i przekazywania pamięci kolejnym pokoleniom.

Opierając się na: Urząd Miasta

Autor: krystian