Rusza budżet obywatelski Tarnowa 2026 z pulą ponad 5 mln zł na projekty mieszkańców

Tarnowianie mają szansę zadecydować o przyszłości swojego miasta, dysponując ponad 5 milionami złotych! Już od 22 maja rusza nabór projektów do budżetu obywatelskiego na 2026 rok to doskonała okazja, by wprowadzić realne zmiany w najbliższym otoczeniu.
- Budżet obywatelski Tarnowa otwiera drzwi dla kreatywnych pomysłów mieszkańców
- Jak zgłosić pomysł i co warto wiedzieć o tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Tarnowie
Budżet obywatelski Tarnowa otwiera drzwi dla kreatywnych pomysłów mieszkańców
Od czwartku, 22 maja, każdy mieszkaniec Tarnowa może zgłosić swój projekt, który zostanie poddany ocenie i jeśli zdobędzie odpowiednie poparcie zrealizowany w 2026 roku. Do dyspozycji jest aż 5 335 000 zł z miejskiej kasy, które mogą odmienić oblicze miasta. To nie tylko inwestycje infrastrukturalne, ale także inicjatywy społeczne i kulturalne, które wzmacniają więzi między mieszkańcami i podnoszą jakość życia.
Zachęcam wszystkich do tego, aby zmobilizować siebie, sąsiadów, rodziny, znajomych i zgłaszać projekty. Jesteśmy gotowi, żeby wspólnie nad nimi pracować, po to, aby jak najlepiej realizować nasze wspólne potrzeby. Spodziewamy się nie tylko projektów inwestycyjnych, ale także społecznych, kulturalnych, budujących wspólnotę i tożsamość miasta. Takich, które będą służyły rozwojowi naszego miasta i jakości życia w nim podkreśla Tarnowskie Centrum Dialogu.
Jak zgłosić pomysł i co warto wiedzieć o tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Tarnowie
Zgłoszenia można składać osobiście do 7 lipca w pokoju nr 2 przy ulicy Nowej 4 to tam mieści się dziennik podawczy Urzędu Miasta Tarnowa. Warto pamiętać, że koszt realizacji projektu musi mieścić się w przedziale od 100 tysięcy do 750 tysięcy złotych brutto.
Po zamknięciu naboru rozpocznie się szczegółowa ocena formalna zgłoszonych propozycji. Autorzy będą mieli możliwość uzupełnienia ewentualnych braków do 18 sierpnia. Następnie ogłoszona zostanie lista projektów odrzuconych z powodów formalnych będzie ją można kwestionować do 8 września przed Komisją Ekonomiczną Rady Miejskiej.
Ocena merytoryczna potrwa do końca września. Ostateczne decyzje dotyczące dopuszczenia projektów do głosowania zapadną na początku października. Głosowanie odbędzie się między 14 a 26 października , a wyniki poznamy już 29 października. Wybrane przedsięwzięcia zostaną wpisane do budżetu miasta na kolejny rok.
Dzięki temu mieszkańcy Tarnowa mają realny wpływ na rozwój swojego otoczenia od placów zabaw przez wydarzenia kulturalne po modernizacje przestrzeni publicznych. To wyjątkowa szansa na współtworzenie miasta według własnych potrzeb i marzeń.
Na podstawie: UM Tarnów
Autor: krystian