Daszki murkowe - eleganckie wykończenie Twojego ogrodzenia

Zastanawiasz się, w jaki sposób elegancko i stylowo wykończyć ogrodzenie domu i/lub ogrodu? Wykorzystaj w tym celu daszki murkowe. To najprostszy i najszybszy sposób na to, aby Twoje ogrodzenie zyskało na estetyce.

Daszki murkowe to nie tylko element dekoracyjny ogrodzeń betonowych czy łupanych. Ta część konstrukcji daszka pełni także wiele innych ważnych funkcji. Sprawdź, o jakich zastosowaniach mowa. Dowiedz się także, czym powinien charakteryzować się najlepszy daszek murkowy do ogrodzeń.

Czym są daszki murkowe?

Trudno wyobrazić sobie w pełni funkcjonalne i bezpieczne ogrodzenie posesji lub/oraz ogrodu bez daszków murkowych. To ważne elementy tych konstrukcji. Stanowią ich zwieńczenie. Jednocześnie pełnią dwie ważne funkcje: ochronną i dekoracyjną.

Ten element konstrukcyjny stosuje się w przypadku systemów ogrodzeniowych z betonu, ale nie tylko. Można je też stosować w przypadku murków lub/oraz słupków wykonanych z cegły, klinkieru, czy kamienia.

Rozróżnia się kilka podstawowych rodzajów daszków. W ofercie sklepu Zampol znajdziecie cztery z najbardziej popularnych, czyli:

  • daszki dwuspadowe gładkie – betonowe o lekko porowatej powierzchni;
  • daszki czterospadowe gładkie – są to elementy betonowe o lekko porowatej powierzchni;
  • daszki dwustronnie łupane – o charakterystycznej lekko porowatej powierzchni górnej oraz łupanej powierzchni z dwóch boków;
  • daszki czterostronnie łupane – posiadają lekko porowatą powierzchnię górną oraz łupaną powierzchnię z czterech boków.

Zalety stosowania daszków murkowych

Daszki murkowe wpływają dodatnio na estetykę całego ogrodzenia. Ponieważ są dostępne w zróżnicowanej kolorystyce i stylistyce, możesz z ich pomocą stworzyć niezwykle ciekawą i spójną kompozycję.

Ten element wykończeniowy systemów ogrodzeniowych chroni część stworzonego płotu przed szkodliwym wpływem deszczu i śniegu. Daszki zapobiegają też dostaniu się wilgoci do wnętrza murków czy słupków, na których zostały zamontowane. Ponadto stanowią one barierę ochronną przed działaniem mrozu, jak i promieni UV.

Daszki murkowe mają też wpływ na trwałość ogrodzenia, chroniąc je przed trudnymi warunkami zewnętrznymi.

Ponadto nie sprawiają trudności w montażu i są łatwe w utrzymaniu w czystości.

Jak wybrać odpowiedni daszek murkowy?

Wybierając ten element wykończeniowy, zwróć uwagę na:

  • materiał wykonania – najbardziej uniwersalny to beton, który doskonale koreluje z wszystkimi pozostałymi materiałami na ogrodzenia;
  • przeznaczenie – sprawdź, czy interesujący Cię model daszka jest uniwersalny, czy dedykowany konkretnemu systemowi ogrodzeniowemu;
  • wymiary daszku – dopasuj je odpowiednio do wymiarów murku lub słupka;
  • właściwości daszku – w zależności od materiału wykonania może on chronić konstrukcję ogrodzenia przed warunkami atmosferycznymi lub uszkodzeniami mechanicznymi;
  • stylistykę i kolor – powinny nawiązywać do tych, jakie są zastosowane w ogrodzeniu lub dominują w elewacji budynku.

Materiały używane do produkcji daszków murkowych

Daszki murkowe mogą być wykonane z następujących materiałów:

  • beton – najbardziej popularne i najchętniej wybierane ze względu na trwałość, a także wszechstronność zastosowania;
  • akryl – nadaje daszkom wyjątkowego i stylowego charakteru;
  • aluminium – daszek zyskuje dzięki temu większą odporność na korozję;
  • poliwęglan – nadaje daszkowi lekkości i wpływa na jego trwałość.

Inspiracje i przykłady zastosowania daszków murkowych

Daszki dwuspadowe idealnie sprawdzą się, jako wykończenie murów oporowych, pełnych ogrodzeń bądź podmurówek. Bogata gama kolorystyczna pozwoli uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny.

Daszki czterospadowe to świetne rozwiązanie do ogrodów, w których przeważają wysokie drzewa. Ich konstrukcja ułatwia bowiem spadanie liści, co ułatwi utrzymanie porządku na posesji. Ponieważ są to zazwyczaj elementy powstałe z wysokiej jakości betonu, będą stanowiły solidną ochronę ogrodzenia na lata.

Daszki murkowe łupane doskonale będą wyglądały, jako uzupełnienie słupków ogrodzeniowych oraz jednolitego muru wykonanych z naturalnego surowca, jak np. kamień.