31. edycja kwesty na rzecz zabytków cmentarza w dniach 1-3 listopada
W dniach 1-3 listopada odbędzie się coroczna kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków, organizowana przez Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do wsparcia dbałości o dziedzictwo kulturowe naszego miasta, a także do refleksji nad historią oraz pamięcią o zmarłych.

Wolontariusze na Starym Cmentarzu i w innych lokalizacjach

W czasie uroczystości Wszystkich Świętych, na Starym Cmentarzu oraz w nekropoliach komunalnych w Krzyżu, Mościcach i Klikowej, kilkadziesiąt wolontariuszy będzie zbierać datki na renowację zabytkowych nagrobków. Kwestujący będą obecni przy cmentarzu od rana do wieczora, a w pozostałych lokalizacjach ich obecność będzie uzależniona od warunków pogodowych, z przewidywanym czasem zbiórki od 9 do 16.

Pocztówki z zabytkowymi zdjęciami jako forma podziękowania

Jak co roku, wolontariusze będą rozdawać pocztówki z wizerunkami zabytkowych nagrobków, które stanowią nie tylko ciekawą pamiątkę, ale także przypomnienie o historycznym znaczeniu tego miejsca. Na pocztówkach znajdzie się również adres internetowy, gdzie będzie można dokonać dodatkowych wpłat. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone m.in. na remont V kwatery cmentarza, co jest szczególnie istotne w kontekście ochrony dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Zwiedzanie podziemnej krypty kaplicy Sanguszków

W Dniu Wszystkich Świętych zaplanowano również zwiedzanie podziemnej krypty w kaplicy Sanguszków, która skrywa grobowce przedstawicieli książęcego rodu. Oprowadzanie poprowadzi profesor Tadeusz Mędzelowski, członek społecznego komitetu. Warto zaznaczyć, że kaplica jest prywatną własnością książąt Sanguszków, co czyni to wydarzenie jeszcze bardziej wyjątkowym. Nowością w tym roku będzie prezentacja odnalezionego pierwowzoru pomnika nagrobnego królowej Jadwigi, co z pewnością przyciągnie uwagę miłośników historii i sztuki.

Osoby zainteresowane wsparciem w zbieraniu datków mogą zgłaszać się do Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem. To nie tylko szansa na pomoc w renowacji, ale także na aktywne uczestnictwo w ochronie lokalnego dziedzictwa kulturowego.


Wg inf z: Urząd Miasta