Urząd Miasta zaprasza na premierę Requiem Krogulskiego po 200 latach w tarnowskiej katedrze
Już wkrótce mieszkańcy będą mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu muzycznym, które z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. W tarnowskiej katedrze odbędzie się premiera Requiem autorstwa Józefa Władysława Krogulskiego, po 200 latach od jego powstania.

Requiem Krogulskiego - Muzyczna Perła na Wyciągnięcie Ręki

Premiera Requiem, znanego jako Msza żałobna d-moll nr VIII, zaplanowana jest na godzinę 19. To niezwykłe dzieło, przeznaczone na chór mieszany, solistów i organy, zostało niedawno odkryte i wydane przez Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Tarnowskiej. Jego redakcją zajął się ks. Grzegorz Piekarz, a wydanie miało miejsce w 2024 roku pod szyldem wydawnictwa Biblos. W Bazylice Katedralnej utwór zostanie zaprezentowany przez solistów Filharmonii Krakowskiej oraz Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses, pod mistrzowską dyrekcją ks. Piekarza.

Józef Władysław Krogulski - Muzyczny Geniusz Tarnowa

Józef Władysław Krogulski to postać, która na stałe wpisała się w historię muzyki nie tylko Tarnowa, ale całej Polski. Już w wieku 10 lat zachwycał swoją grą na fortepianie, a jego dziecięce kompozycje zdobyły uznanie na najważniejszych scenach muzycznych, takich jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Dreźno, Berlin, Lwów czy Kijów. Po przeprowadzce do Warszawy, Krogulski miał zaszczyt uczyć się pod okiem Józefa Elsnera, nauczyciela samego Fryderyka Chopina. To właśnie pod jego wpływem Krogulski skierował swoje zainteresowania w stronę muzyki sakralnej, tworząc dzieła, które do dziś zachwycają swoją głębią i emocjonalnością.

Muzyczne Wydarzenie Roku - Zaproszenie dla Melomanów

Requiem Krogulskiego to nie tylko premiera, ale również okazja do przypomnienia sobie o bogatej tradycji muzycznej naszego regionu. Wydarzenie to z pewnością przyciągnie licznych melomanów i miłośników sztuki, którzy będą mieli szansę na przeżycie emocjonalnej uczty w niezwykłej atmosferze katedry. Wstęp na koncert jest wolny, co sprawia, że każdy zainteresowany będzie mógł doświadczyć tego wyjątkowego momentu w historii lokalnej kultury.


Urząd Miasta