W niedzielę, 1 września, społeczność lokalna zgromadzi się, aby uczcić pamięć ofiar II wojny światowej, w tym żołnierzy i cywilów, którzy stracili życie w wyniku konfliktu. To wyjątkowe wydarzenie, które ma na celu przypomnienie o tragicznych skutkach wojny, odbędzie się w kilku kluczowych miejscach w mieście.
- Uroczystości przy Pomniku Ofiar Wojny i Faszyzmu
- Msza Święta i Piknik Historyczny
- Zaproszenie do wspólnego upamiętnienia
Uroczystości przy Pomniku Ofiar Wojny i Faszyzmu
Obchody rozpoczną się o godzinie 11:45 przy Pomniku Ofiar Wojny i Faszyzmu, zlokalizowanym przy ulicy Narutowicza. To miejsce, które stało się symbolem pamięci o tych, którzy oddali życie za wolność, będzie świadkiem licznych wystąpień oraz modlitw. Uczestnicy będą mieli okazję oddać hołd poległym, składając kwiaty i znicze, co jest tradycyjnym gestem szacunku dla tych, którzy zginęli w walce o wolność.
Msza Święta i Piknik Historyczny
Po ceremonii przy pomniku, o godzinie 12:30, w Kościele św. Rodziny, odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar. Uczestnicy będą mieli możliwość modlitwy oraz refleksji nad tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. Następnie, o godzinie 13:45, zaplanowane jest złożenie kwiatów przy pomniku żołnierzy 16. Pułku Piechoty, mieszczącym się przy ulicy Mościckiego 27A. W tym samym miejscu odbędzie się piknik historyczny, który ma na celu przybliżenie mieszkańcom historii oraz kultury tamtych czasów. Grupa rekonstrukcji historycznej zaprezentuje różne aspekty życia codziennego w czasie wojny, a także umożliwi zwiedzanie ekspozycji w muzeum.
Zaproszenie do wspólnego upamiętnienia
W organizację wydarzenia zaangażowane są lokalne władze oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych. Do udziału w uroczystościach zapraszają Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa, Małgorzata Mękal, przewodnicząca Rady Miejskiej, Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej, oraz Ryszard Żądło, prezes Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wspólne uczestnictwo w tych wydarzeniach to nie tylko wyraz pamięci, ale także szansa na refleksję nad historią, która kształtuje nasze życie i tożsamość.
Opierając się na: UM Tarnów