Pakowanie się podczas przeprowadzki wymaga czegoś więcej niż tylko umieszczenie przedmiotów w kartonach. Powinien być to skrupulatny proces, który pozwoli na ich uporządkowanie oraz odpowiednie zabezpieczenie, aby dotarły do celu bez przeszkód. Zobacz, jak spakować się do przeprowadzki!
1. Zbierz wszystkie niezbędne materiał do pakowania
Przed przeprowadzką ważne jest zebranie wszystkich materiałów potrzebnych do pakowania przedmiotów – wskazuj blog Live 4 Live, na którym można poczytać o organizacji przeprowadzek.
Najlepiej zdecydować się na kartony w różnych rozmiarach, dużą rolkę folii bąbelkowej, arkusze papieru do pakowania, kilka rolek taśmy pakowej i etykiety. Zainwestuj w trwałe materiały opakowaniowe, ponieważ mogą one zapewnić optymalną ochronę swoich przedmiotów podczas transportu.
Takie materiały można kupić w wielu sklepach lub otrzymać od firmy przeprowadzkowej. Kartony można też dostać za darmo w różnych sklepach.
2. Zrób porządki przed rozpoczęciem pakowania
Zanim zaczniesz pakowanie, pomyśl o porządkach. Przekaż innym osobom, sprzedaj lub wyrzuć te przedmioty, których już nie potrzebujesz lub nie używasz.
Wcześniejsze porządki sprawią, że przeprowadzka będzie znacznie łatwiejsza, ponieważ trzeba będzie zapakować wtedy mniej przedmiotów.
3. Zastosuj odpowiednie pudełka
Gdy czeka Cię przeprowadzka - jak się spakować? Wybierz kartony o odpowiednich rozmiarach dla różnych przedmiotów, co ułatwi ich zabezpieczenie ii przenoszenie.
Ciężkie przedmioty, takie jak książki albo talerze i garnki, należy umieszczać w mniejszych pudełkach, które dzięki temu będą łatwiejsze do przenoszenia, natomiast lżejsze i większe przedmioty, na przykład takie jak ubrania czy pościel, można umieszczać w większych.
Podczas pakowania unikaj także przeciążania pudełek, aby zapobiec zniszczeniu zawartości i ułatwić ich przenoszenie.
4. Zabezpiecz delikatne przedmioty
W przypadku delikatnych przedmiotów, takich jak naczynia szklane czy dekoracje, należy stosować odpowiednią ilość materiałów ochronnych.
Owiń każdy przedmiot osobno folią bąbelkową lub papierem pakowym i zabezpiecz taśmą. Wypełnij puste przestrzenie w kartonach, w których umieszczasz te przedmioty, materiałem opakowaniowym, aby zapobiec ich przesuwaniu się podczas transportu.
5. Umieść etykiety na pudełkach
Oznacz każde pudełko etykietą zawierającą informacje o jego zawartości i pomieszczeniu, którego ono dotyczy.
Użyj etykiet oznaczonych kolorami lub systemu numeracji, aby zidentyfikować pudełka należące do określonych pokojów czy zawierające przedmioty tworzące większą całość, na przykład książki do biblioteczki.
Organizacja ta nie tylko pomaga podczas procesu rozpakowywania, ale także od razu będzie wiadomo, czy w konkretnych opakowaniach znajdują się delikatne przedmioty wymagające dodatkowej ochrony podczas przenoszenia.
6. Zdemontuj meble
Jeśli to możliwe, przeprowadź wcześniejszy demontaż mebli, aby ułatwić ich transport. Wszystkie małe części ze zdemontowanych mebli najlepiej trzymać w oznakowanych torebkach i przykleić je taśmą do odpowiedniego mebla.
Przykryj meble kocami lub pokrowcami, aby zapobiec ich zadrapaniom i uszkodzeniom, jakie mogą powstać w trakcie transportu.
7. Zabezpiecz elektronikę
W przypadku pakowania elektroniki najlepiej zastosować oryginalne opakowanie lub zainwestować w grubsze kartony albo plastikowe pudełka przeznaczone do bezpiecznego transportu.
8. Odpowiednio zapakuj ubrania
Do transportowania odzieży używaj walizek, toreb na ubrania albo grubszych worków foliowych.
Jeśli to możliwe, zostawiaj ubrania na wieszakach, aby nie były zagniecione, na przykład w przypadku garniturów, sukni.
9. Zabezpiecz dzieła sztuki i lustra
Do przechowywania dzieł sztuki i luster używaj dużej ilości folii bąbelkowej albo dopasowanych pudełek. Stwórz w nich wyściółkę folią bąbelkową lub papierem do pakowania i oznacz pudełka jako delikatne.
Transportuj te przedmioty w pozycji pionowej, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia.