Opublikowane zostały wyniki czwartego rankingu Serwisu Samorządowego PAP pod hasłem „Gmina Dobra do Życia”. Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Wśród 50 sklasyfikowanych miast na prawach powiatu Tarnów zajął lokatę dokładnie w środku tabeli, czyli 25. miejsce. Wśród wszystkich 2477 gmin i miast w Polsce miejsce 164.
Ranking organizowany jest w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców. Wśród czynników, które są badane i na podstawie których przyznaje się punkty, są m.in. dotyczące środowiska naturalnego, rozwoju demograficznego, rozwoju społeczno-ekonomicznego, rynku pracy, warunków mieszkaniowych i energii, infrastruktury osadniczej i ładu przestrzennego, zdrowia i bezpieczeństwa, dostępności i jakości usług, kultury i rekreacji.
W tegorocznym rankingu, w gronie miast na prawach powiatu, Tarnów zajął solidne 25. miejsce, uzyskując wskaźnik jakości życia 57,68. W Małopolsce nasze miasto pod względem jakości życia zajęło drugie miejsce po Krakowie, w skali całego kraju, wśród wszystkich 2477 gmin i miast w kraju Tarnów uplasował się na 164. pozycji.
Według najogólniejszej definicji jakość życia to stopień zaspokojenia potrzeb człowieka. W zależności od specyfiki przedmiotowej jakość życia można analizować w sferze biologicznej,
psychologicznej, zdrowotnej, społecznej, środowiskowej (przyrodniczej), politycznej, edukacyjnej i wielu innych. Terminy bliskoznaczne pojęcia „jakość życia” to stan rozwoju, warunki życia, poziom życia. Ten ostatni termin jest koncepcyjnie i definicyjnie najbliższy jakości życia.