Projekcją filmu o Janie Szczepaniku, a także dorocznym, wspólnym śpiewaniem pieśni, Teatr im. Ludwika Solskiego zaprasza wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania Dnia Niepodległości 11 listopada.
O godzinie 17 odbędzie się projekcja filmu „Jan Szczepanik. Artysta wynalazku” na ekranie przed Teatrem Solskiego na Mickiewicza 4 oraz na Dużej Scenie Teatru. - Projekcja wprowadzi w radosny czas świętowania niepodległości i zwróci uwagę na wielkich Polaków, którzy wnieśli wiele dobrego do naszej kultury, ale także wzbogacili swoimi osiągnięciami kulturę świata – mówi Piotr Prokop, koordynator projektu Kino Plenerowe TARNOC.
Następnie, o godzinie 18, na schodach przed Teatrem, rozpocznie się koncert pieśni żołnierskich, niepodległościowych, patriotycznych i harcerskich, które wspólnie z mieszkańcami śpiewać będzie SOLski Chór i aktorzy tarnowskiej sceny. - Zachęcamy do zabrania ze sobą flag – dodają organizatorzy.
Wydarzenie jest częścią projektu TARNOC, realizowanego ze środków Funduszy Norweskich w ramach Programu Rozwój Lokalny, dzięki temu wydarzenie jest darmowe.
(mt), źródło teatr.tarnow.pl
***
„Jan Szczepanik. Artysta wynalazku” to film z cyklu „Geniusze i marzyciele” poświęconego postaci Jana Szczepanika (1872-1926), genialnego wynalazcy. Zdjęcia do filmu były kręcone latem 2019 r. m.in. w Krośnie, Tarnowie, Warszawie oraz we Lwowie, w Manchesterze i w Wiedniu. Nieślubny syn córki rolników spod Krosna zwany był później „polskim Edisonem”, czy „Leonardem da Vinci z Galicji”. Był pierwszą osobą, która przełożyła optyczny obraz na małe fragmenty porównywalne do dzisiejszych pikseli. To pozwoliło na przekopiowanie go idealnie na innym nośniku. Pierwsze odbitki sporządzał na tkaninie. Szczepanik był też pierwszą osobą, która przesłała prymitywny obraz na odległość za pomocą linii telefonicznej. Opatentował też system rejestracji i odtwarzania filmu, który bazuje na 3 kolorach podstawowych: czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB).