Trwa przyjmowanie propozycji zadań do siódmej już edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Do końca października, każdy mieszkaniec Małopolski, który ukończył 16 lat, może zgłosić swój pomysł na projekt lub inwestycję, która jego zdaniem jest potrzebna w województwie.
Tak jak w poprzedniej edycji, także teraz można zgłaszać zadania do puli regionalnej i ogólnowojewódzkiej. W tej pierwszej mogą się znaleźć wyłącznie projekty o charakterze „miękkim”, których koszt mieści się w przedziale 50 – 100 tys. zł. Małopolska w budżecie obywatelskim jest podzielona na 4 regiony. Jednym z nich jest region tarnowski, obejmujący Tarnów oraz powiaty: dąbrowski, tarnowski, brzeski, bocheński, proszowicki i wielicki.
Większe możliwości stwarza pula ogólnowojewódzka – tu można zgłosić zarówno zadania nieinwestycyjne (300 – 700 tys. zł), jak i inwestycyjne (500 tys. zł – 1 mln zł).
Na realizację wszystkich zwycięskich projektów zarząd województwa małopolskiego zaplanował rekordową pulę 16 milionów złotych (o 2 miliony więcej niż w poprzedniej edycji) – po 8 milionów na zadania regionalne i ogólnowojewódzkie.
Każde zgłoszone zadanie musi zdobyć 30 podpisów poparcia mieszkańców. Na wypełnione formularze urząd marszałkowski czeka do wtorku, 31 października. Wszystkie niezbędne dokumenty dostępne są na stronie www.bo.malopolska.pl. Formularz wraz z podpisami można złożyć na dzienniku podawczym Urzędu Marszałkowskiego (ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków) lub przesłać pocztą na adres: Agenda Zamiejscowa UMWM w Tarnowie, al. Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów. Pamiętać przy tym należy, że w przypadku korzystania z poczty liczy się data wpływu pisma do urzędu, a nie data stempla pocztowego.
Każde zadanie, które zostanie zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, zostanie sprawdzone przez pracowników urzędu marszałkowskiego. Do 15 marca przyszłego roku na stronie www.bo.malopolska.pl opublikowana zostanie wstępna listę wszystkich zgłoszonych zadań, z wyszczególnieniem odrzuconych propozycji. Od listy tej możliwe będą odwołania, a wszystkie zadania ocenione ostatecznie pozytywnie, będą dopuszczone do głosowania. Najlepsze propozycje mieszkańcy będą wybierać na przełomie maja i czerwca 2024 roku.
W przypadku pytań, do dyspozycji mieszkańców pozostają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odpowiedzialni za wdrażanie Budżetu Obywatelskiego – kontakt telefoniczny: (12) 61 60 536, (12) 61 60 982, mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegółowe informacje na temat projektu dostępne są na stronie internetowej: www.bo.malopolska.pl.
(sm)