Nie masz pomysłu jak spędzić weekend? Pomożemy! Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem wydarzeń na najbliższe trzy dni.
Piątek, 01.09.2023
Wybierz się na spacer po własnym mieście! Tarnów po raz ostatni będzie można zwiedzać z przewodnikiem za darmo. Początek o godzinie 12. Zbiórka zainteresowanych przed Tarnowskim Centrum Informacji (Rynek 7). W godz. 9.30-11.30 i od 15 do 17 przewodnik czekać będzie także na wszystkich chcących poznać historię i zabytki tarnowskiej katedry.
W galerii Tarnovia o godzinie 16 rozpoczną się targi i wymiana roślin. Znajdzie się coś zarówno dla pasjonatów oraz kolekcjonerów, jak i początkujących "roślinoholików". Na targach prócz zieleni, będzie można kupić także doniczki, biżuterię, ubrania i dodatki, gadżety z motywem roślinnym, grafiki, poduszki, obrazy oraz naturalne kosmetyki. Handel zakończy się o godzinie 20.
Od prac Jasia, potem Janka, aż po szanowanego pana Jana – taki przekrój twórczości wybitnego polsko-żydowskiego ilustratora można już oglądać na ekspozycji „Szancer, wyobraź sobie!”. Prace Jana Marcina Szancera znajdują się w siedzibie Biura Wystaw Artystycznych na tarnowskim dworcu. W ramach wystawy odbędzie się także midisaż i spotkanie z Elizabeth Szancer, kuzynką autora wspomnianych dzieł. Wydarzenia zaplanowano na godzinę 17.
Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela i Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zapraszają do Multimedialnego Centrum Artystycznego przy ul. Wałowej 25 na autorskie spotkanie z ks. Kazimierzem Sową i promocję jego książki „Niewierni wierni. Rozmowy o prawdziwym Kościele”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18, a poprowadzi je Monika Faron. Wstęp wolny.
Jubileusz trzydziestolecia działalności artystycznej obchodzi w tym roku tarnowski muzyk, Paweł Mazur. Z tej okazji w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie odbędzie się koncert „Paweł Mazur – przyjaciele i uczniowie”. Początek o godz. 19. Bilety w cenie 20 złotych nabyć można online na stronie www.tck.pl, będą także dostępne na godzinę przed koncertem w kasie Amfiteatru.
Solski ponownie zaprasza na seans pod chmurką! O godzinie 20.30 przy Muzeum Okręgowym będzie można zobaczyć film „Papusza”. Kino plenerowe organizowane jest w ramach TARNOC-y z funduszy norweskich. Wstęp wolny. “Papusza” to polski film biograficzny z 2013 roku w reżyserii Joanny Kos-Krauze oraz Krzysztofa Krauzego, z Jowitą Budnik w roli głównej. Kręcony był w Tokarni, Ornecie, Łęczycy, Nowym Sączu i Warszawie oraz na zamku Książ. Przedstawia życie romskiej poetki Bronisławy Wajs, znanej pod pseudonimem Papusza.
Kino Marzenie zaprasza do siebie na filmy: „O psie, który jeździł koleją” o 15.30, „Raport Pileckiego” o 17.30 oraz „Ukryta sieć” o 19.45.
Sobota, 02.09.2023
Slalom w alkogoglach, symulator dachowania, a nawet laboratorium badań psychotechnicznych będzie na Was czekać podczas wydarzenia Rady Osiedla Grabówka. Na parkingu galerii handlowej Zenit odbędzie się piknik „Tarnowskie drogi bez promili”. Początek o godzinie 13.
Zarówno młodzi, jak i dorośli widzowie, będą się mogli odprężyć podczas kolejnego, bezpłatnego, plenerowego pokazu filmu. Na Dachu Teatru Solskiego, zostanie wyświetlona animowana projekcja „Film o pszczołach”. Początek o godzinie 16. Animację stworzoną w 2007 roku przez studio DreamWorks Animation dubingowali Maciej Stuhr, Joanna Trzepiecińska, Tomasz Bednarek, Jarosław Boberek i Piotr Zelt. Dla osób starszych teatr zorganizował, w tym samym miejscu, projekcję filmu „Serce, serduszko”. Początek o godzinie 18. Wydarzenie zostanie poprzedzone spotkaniem o 17:30 z aktorami tarnowskiej sceny, Kingą Piąty oraz Ireneuszem Pastuszakiem, którzy zagrali w tym filmie.
W związku z obchodami Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl” o godz. 18 w Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury (Rynek 5) odbędzie się wernisaż wystawy „Powroty. Oswajanie tożsamości”. Ekspozycja dostępna będzie do zwiedzania do soboty, 16 września. Motyw powrotów jest elementarnym ogniwem w próbie zrozumienia tożsamości żydowskiej. Wystawa przedstawia dziesięcioro bohaterów dwuletniego projektu artystycznego i dziesięć motywów ich indywidualnych powrotów ku żydowskości.
Stowarzyszenie „Przepraszam” przy Rynku 9 zaprasza na Karaoke Night. Początek o godzinie 22, wstęp wolny.
Kino Marzenie zaprasza do siebie na filmy: „O psie, który jeździł koleją” o 15.30, „Raport Pileckiego” o 17.30 oraz „Ukryta sieć” o 19.45.
Niedziela, 03.09.2023
Na placu targowym Burek, po raz kolejny odbędzie się „Bazarek na starówce”. Tym razem będzie to wyjątkowa edycja, bo zorganizowana w ramach Święta Ulicy Żydowskiej, czyli Galicjaner Sztetl. Handel rozpocznie się o godzinie 9 i potrwa do 13. Podczas bazarku, prócz wystawców, plac targowy będzie gościć także muzyków, którzy ubarwią tradycyjne wydarzenie muzyką klezmerską. - Na stołach będzie można zapewne znaleźć liczne przedmioty z przedwojennego Tarnowa, w tym te związane ze społecznością żydowską naszego miasta – dodają organizatorzy.
Czy wasze pociechy kochają duże, piankowe klocki? To mamy coś właśnie dla nich! Na tarnowskiej Kantorii czekać będą na dzieci PoKlocki. Zabawa jest darmowa i trwa trzy godziny. Początek o godzinie 15.
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie na wniosek Rady Osiedla nr 3 „Piaskówka”, zaprasza wszystkich tarnowian w okolice stawu w Parku Piaskówka na ostatnie rodzinne spotkanie z cyklu „Niedziele w Parku Piaskówka”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15, a jego zakończenie przewidziane jest na godzinę 18. Jego tematem będzie jeden z żywiołów – ziemia, a konkretnie fauna i flora parku, w którym odbywa się impreza. W programie m.in.: zabawy dla dzieci, warsztaty eko i bańki mydlane. Nie zabraknie także strefy relaksu z leżakami i konkursów. Wstęp wolny.
W Sali Lustrzanej przy ul. Wałowej 10 odbędzie się koncert muzyki kameralnej Józefa Władysława Krogulskiego. Początek o godz. 17. Wstęp wolny. W programie wydarzenia, odbywającego się w ramach cyklu „Artystyczna Starówka” znajdą się dwa utwory: kwartet fortepianowy D-dur op. 2 oraz oktet fortepianowy d-moll op. 6. W koncercie wystąpią: Joanna Błażej-Łukasik – fortepian, Marta Rychlik-Stanula – skrzypce, Grażyna Zubik – skrzypce, Paweł Łukasik – altówka, Joanna Stasiak – wiolonczela, Artur Łukasik – kontrabas, Dorota Wilk – flet oraz Gabriela Potępa – klarnet.
Ostatnia, letnia potańcówka na rynku, rozpocznie się o godzinie 19. Podczas tegorocznej edycji o dobrą zabawę dba dj wraz z wodzirejem. Nie może Was tam zabraknąć.
Kino Marzenie zaprasza do siebie na filmy: „O psie, który jeździł koleją” o 15.30, „Raport Pileckiego” o 17.30 oraz „Ukryta sieć” o 19.45.
(mt)