Dać dzieciom kochającą, wspierającą rodzinę oraz bezpieczny dom, którego wcześniej nie miały, to najlepsze co może je w życiu spotkać. Tarnowska policja podziwia i wspiera rodziny zastępcze w trudnym procesie wychowania, często mocno poranionych przez życie dzieci, a także współpracuje z instytucjami działającym na ich rzecz.

Ostatnio na zaproszenie Centrum Usług Społecznych w Tarnowie – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej, wzięliśmy udział w projekcie dedykowanym rodzicom zastępczym pod nazwą „Chcę być świadomy”, mającym na celu profesjonalne edukowanie rodziców zastępczych w zakresie zapobieganie zagrożeniom jakim jest kontakt dzieci i młodzieży ze środkami psychoaktywnymi. Organizowane przez tarnowski CUS warsztaty dla rodzin zastępczych z terenu Tarnowa, odbyły się w ramach zadania grantowego „Powrót z POWERem – czyli deinstytucjonalizacja usług społecznych w mieście Tarnowie”, realizowanego w ramach projektu grantowego „Opracowanie i pilotażowe wdrażanie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych”.

Były one reakcją na zapotrzebowanie samych rodziców, którzy jak się okazuje obawiali się, iż w razie kontaktu dzieci z narkotykami nie będą potrafili rozpoznać na czas zagrożenia i właściwie na nie zareagować.

Aby dostarczyć im potrzebnej wiedzy w tym zakresie, policyjna profilaktyk młodszy aspirant Kinga Siedlecka z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie w dniach 17 i 18 sierpnia spotkała się z opiekunami zastępczymi. Pierwszy dzień zajęć poświęciła omówieniu tematyki dotyczącej środków psychoaktywnych, w tym m.in. narkotyków, dopalaczy, ich działaniu i wpływowi na ludzki organizm i uregulowań prawnych. Do zajęć wykorzystana została walizka profilaktyczna. Drugi dzień poświęcony został - cyber zagrożeniom, w tym formom cyberprzemocy, skutkom prawnym nadużyć w Internecie oraz cyber uzależnieniom.

Dzięki spotkaniom rodzice zastępczy zyskali garść pomocnej i praktycznej wiedzy, bardzo potrzebnej w dzisiejszych czasach, która mamy nadzieję pomoże im ochronić dzieci przed współczesnymi zagrożeniami, a w razie ich zaistnienia, pozwoli szybko i skutecznie zareagować.