Technologia BIM, dedykowana początkowo wyłącznie dla branży budowlanej, zatacza coraz szersze kręgi. Trudno się dziwić – pozwala na proste i przejrzyste przygotowanie projektów, aranżacji i schematów, które mają różnorodne zastosowanie. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest stworzenie trójwymiarowego schematu, na którym znajdują się wszystkie informacje dotyczące projektu. W porównaniu do tradycyjnej inwentaryzacji budowlanej 2D, system BIM zapewnia większą ilość oraz przejrzystość informacji. Analiza schematu BIM nie wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego modelowanie BIM jest czytelne dla inwestorów. Przygotowanie inwentaryzacji BIM warto powierzyć specjalistom z dużym doświadczeniem. Inżynierowie z PKIG od 12 lat realizują zaawansowanie projekty geodezyjne, a o ich skuteczności świadczą liczne opinie zadowolonych klientów.
Na czym polega modelowanie BIM?
Modelowanie BIM oparte jest na technologii Building Information Modelling, która umożliwia całościowe zarządzanie projektem budowlanym – od przygotowania projektu, po zarządzanie procedurami oraz analizę i integrację danych. W przypadku modelowania BIM celem jest stworzenie wielowymiarowego schematu budynku lub jego części oraz umieszczenie na nim wszystkich istotnych informacji. W przeciwieństwie do klasycznej dokumentacji w formacie 2D, inwentaryzacja BIM daje ogromne możliwości, szczególnie jeśli chodzi o uproszczenie przekazywania informacji.
Schemat, który powstaje w czasie modelowania BIM, to cyfrowe, wielowymiarowe przedstawienie inwentaryzowanego obiektu. Niezależnie od jego wielkości, wszystkie informacje znajdują się w jednym pliku. Dane na schemacie są spójne i kompletne, dzięki czemu praca na każdym etapie projektu jest prosta i przejrzysta.
Do czego może służyć modelowanie BIM?
Modelowanie BIM jest z powodzeniem stosowane przy dużych projektach, takich jak inwentaryzacje budowlane domów i zabytkowych budynków oraz przy niewielkich, na przykład eksponatach muzealnych. Do tworzenie schematów BIM niezbędne są dokładne dane pomiarowe, uzyskiwane dzięki wykorzystaniu metod geodezyjnych. Specjaliści z PKIG stosują autorski system „mierz i rysuj na obiekcie”, pomiary fotogrametryczne oraz skaning laserowy 3D. Nie rezygnują też z tradycyjnych, ręcznych pomiarów uzupełniających. W czasie tworzenia inwentaryzacji budowlanej powstają także materiały fotograficzne: zdjęcia z ziemi i drona oraz panoramy sferyczne.
W oparciu o wszystkie zebrane informacje, za pomocą specjalnego systemu komputerowego, powstaje schemat BIM. Dużą zaletą systemu BIM jest szybkość realizacji projektów – w tym samym czasie na terenie obiektu może przybywać nawet kilka ekip pomiarowych. Uzyskane przez nich wyniki przesyłane są do osób, które wprowadzają wszystkie informacje do programu. Po przetworzeniu danych powstaje wirtualny schemat, który można wykorzystywać wielokrotnie. Warto dodać, że z otrzymanym schematem może pracować kilka osób, np. projektant wnętrz, inwestor oraz szef ekipy remontowej. Przede wszystkim modelowanie BIM dostarcza nam konkretnych i precyzyjnych danych.
Modelowanie BIM od PKIG
Wykorzystanie technologii BIM do inwentaryzacji budowlanej stosuje się od niedawna. Decydując się na inwestycję w nowatorskie rozwiązanie, warto wybrać firmę z wypracowanymi standardami. Współpraca z PKIG jest doceniana przez wielu dotychczasowych klientów, o czym świadczą wystawione firmie referencje. Jej zespół tworzą doświadczeni specjaliści, którzy swoją wiedzę przekładają na praktyczne rozwiązania, cenione przez wielu klientów.
Jesteś właścicielem nieruchomości? Potrzebujesz trójwymiarowego schematu z dużą ilością danych? Modelowanie BIM to świetne rozwiązanie. Aby uzyskać więcej informacji, wypełnij formularz kontaktowy na stronie internetowej, wyślij e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo zadzwoń pod numer: 533 679 247. Pracownicy firmy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i wspólnie dopracujecie najlepsze rozwiązanie.
Zdecyduj się na współpracę z najlepszymi.