Z dwoma medalami: złotym i brązowym, wróciła z rozgrywanych w Oświęcimiu Mistrzostw Polski Juniorów 17-18 lat w pływaniu, zawodniczka Delfina Tarnów, Amelia Marek.

Amelia Marek na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Polski Juniorów 17-18 letnich w pływaniu

Złoty medal podopieczna trenera Michała Kacera wywalczyła na dystansie 50 metrów stylem motylkowym. W eliminacjach 18-letnia pływaczka Delfina uzyskała rezultat 28.51 s, co dało jej piąte miejsce. W finale popłynęła znacznie szybciej, osiągając wynik 26.83 s, tylko o pięć setnych sekundy gorszy od rekordu Polski 18-latek, Pauliny Cierpiałowskiej. Reprezentująca barwy Barrakudy Gdańsk, rekordzistka Polski zakończyła zresztą rywalizację w Oświęcimiu na drugiej pozycji – 27.00 s, a na najniższym stopniu podium stanęła Waleria Bubnowicz z Orki Grudziądz – 28.39 s.

Na dwukrotnie dłuższym dystansie Amelia Marek triumfowała w kwalifikacjach, przypływając na metę w czasie 1:01.92 min (rekord Polski w tej kategorii wiekowej od 22 lat należy do Otylii Jędrzejczak, która podczas Mistrzostw Świata w japońskiej Fukuoce, 28 lipca 2001 roku osiągnęła czas 58.72 s). W finale uzyskała wprawdzie lepszy czas – 1:00.95 min, ale wynik ten wystarczył jej do zajęcia trzeciej pozycji. Mistrzynią Polski została Paulina Cierpiałowska – 1:00.72 min, a drugie miejsce zajęła Gabriela Król z Wisły Puławy – 1:00.91 min.

Osiągnięcia młodej zawodniczki Delfina Tarnowa są tym większe, że Amelia Marek dopiero niedawno wróciła do uprawiania pływania po długiej kontuzji spowodowanej wypadkiem rowerowym.