Ile kabla grzewczego położyć na metr kwadratowy?

Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego w domu lub mieszkaniu skutkuje komfortem i bezpieczeństwem dla domowników. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się z pełni zalet podłogowego systemu grzewczego, musimy podjąć szereg decyzji projektowych i zakupowych. W dzisiejszym artykule skupimy się na okablowaniu instalacji. Jaką ilość kabla grzewczego należy przydzielić do każdego metra kwadratowego ogrzewanej powierzchni? Jak poprowadzić kable w celu zapewnienia ich optymalnej wydajności?

Kabel grzewczy do ogrzewania podłogowego – jak go poprowadzić i jak dużą ilość kabli należy zakupić?

Prace przygotowawcze do montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego warto rozpocząć od wypoziomowania podłogi (np. za pomocą wylewki anhydrytowej, posiadającej właściwości samopoziomujące). Na tak przygotowaną nawierzchnię nakładamy materiał izolujący, a dopiero później całość przykrywamy folią lub matą grzewczą. Pytanie postawione w tytule tego artykułu dotyczy zarówno tradycyjnych systemów wodnego ogrzewania podłogowego, które powoli wychodzą z użytku, jak i nowoczesnych elektrycznych kabli grzewczych. W przypadku kabli przewodzących ogrzaną wodę należało zapewnić odstępy od każdego przewodu mieszczące się w przedziale 10-20 cm. Łatwo wówczas obliczyć, że dla zachowania dolnej granicy podanej tutaj specyfikacji będziemy potrzebowali od 10 do 12 metrów przewodu na każdym m2. Ilość potrzebnego materiału wynika z założeń projektu instalacji ogrzewania podłogowego. Aby uzyskać pożądaną moc grzejną, warto przeprowadzić dokładne wyliczenia ciepła transmitowanego na dowolnym odcinku przewodów grzewczych. Kalkulacje powinny również uwzględniać przerwy związane z koniecznością ominięcia elementów zabudowy. Przy standardowych instalacjach grzewczych możemy przyjąć założenie, że odstępy 20 cm między przewodami pozwolą uzyskać oczekiwany kompromis między efektywnością cieplną a kosztami inwestycji.

Opisana tu analiza ma swoje zastosowanie w przypadku montażu wydajnych systemów podłogowego ogrzewania elektrycznego. 15-centymetrowe odstępy między przewodami wydają się rozsądnym kompromisem między równomiernym rozprowadzaniem ciepła a ograniczeniem kosztów inwestycyjnych. Kable grzewcze do ogrzewania podłogowego znacznie skracają proces montażowy. Właściciel domu decyduje o mocy maty grzewczej w odniesieniu do całkowitej powierzchni użytkowej. Zakup wydajnych kabli grzewczych to inwestycja na lata, która odwdzięcza się bezawaryjną pracą i doskonałymi parametrami transmisji ciepła do pomieszczeń.

Folie i maty grzewcze dla ogrzewania podłogowego

Kabel grzewczy do ogrzewania podłogowego jest kluczowym podzespołem zapewniającym skuteczne działanie systemu. W przypadku mat i folii grzewczych przewody pozostają zintegrowane w konstrukcji komponentu i nie wymagają dodatkowych czynności ze strony ekipy montażowej. Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza proces instalacyjny i ogranicza jego koszty. Do ogrzewania podłogowego akumulacyjnego służą natomiast kable grzewcze o nieco większej średnicy, mieszczącej się w przedziale 4.8–5.6 mm.

Wszystkie elementy niezbędne do budowy elektrycznego ogrzewania podłogowego znajdziesz w ofercie producenta Termofol. Warto zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie https://www.termofol.pl/kable-grzewcze-kgjz/, które pomogą w podjęciu najlepszej decyzji.