Już jutro (30 września) w przestrzeni publicznej Tarnowa pojawią się zabandażowane maskotki. Misie z opatrunkami będzie można spotkać na ławkach, przystankach autobusowych i w innych miejscach, mijanych codziennie przez tysiące tarnowian.

To kolejna odsłona akcji Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy, którzy razem z uczniami jedenastu tarnowskich szkół i wolontariuszami będą chcieli uwrażliwić w ten sposób mieszkańców na problem przemocy dotykającej dzieci, tym razem pod hasłem „Nie bij mnie, kochaj mnie!”.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi przechodniów na problem krzywdzenia dzieci. Zamysłem organizatorów jest aby osoby mijające ranne maskotki  zatrzymały się na chwilę i przeczytały, co „pluszowy miś ma im do powiedzenia”.

Za symbolicznie zabandażowanym misiem, kryje się często cicha tragedia bezbronnych dzieci – bitych, poniżanych, zaniedbywanych. Te dzieci chodzą do szkół, przedszkoli, mijamy je na tarnowskich ulicach, spotykamy na placach zabaw; są wśród nas. Być może zdarza się, że słyszymy ich płacz, krzyki, widzimy łzy i smutne miny. Bądźmy na nie wrażliwi. Liczy się reakcja każdego z nas! Chcemy powiedzieć/przypomnieć, że każdy może podejść do małej, bezbronnej osoby, sprawdzić, zapytać co się dzieje; po prostu po ludzku - REAGOWAĆ! To obowiązek dorosłych wobec najmłodszych, najsłabszych, od których potem oczekujemy kultury osobistej,  wrażliwości i wreszcie – pomocy.

Sytuacje przemocy i krzywdzenia dzieci nadal nie są zdarzeniami incydentalnymi,  a dorośli często solidaryzują się z zestresowanymi, zmęczonymi rodzicami, bagatelizując tym samym wołanie o pomoc dzieci. Jest wiele instytucji powołanych do niesienia pomocy rodzicom (w radzeniu sobie ze stresem, trudnymi sytuacjami życiowymi, codziennymi troskami, problemami wychowawczymi itp.), stąd nasze, dorosłych kłopoty absolutnie nie mogą być usprawiedliwieniem dla przemocy wobec dzieci.

Tarnowscy policjanci od lat walczą ze zjawiskiem przemocy, zatrzymując jej sprawców czy też pomagając ich ofiarom. Kibicujemy każdej inicjatywie uświadamiającej ludziom, że nikt nie ma prawa krzywdzić drugiego człowieka.

„NIE BIJ! SZANUJ!  NIE BĄDŹ OBOJĘTNY – REAGUJ!!