Od 1 lipca do 31 sierpnia będzie można bezpłatnie zwiedzać Tarnów i wybrane miejscowości w regionie. Zwiedzanie jest bezpłatne, odbywa się z przewodnikiem i nie obowiązują na nie wcześniejsze zapisy. Oprócz tego dla mieszkańców Krakowa, Nowego Sącza i Małopolski Zachodniej zaplanowano trzy wycieczki autokarowe do Tarnowa, Zalipia i okolicznych winnic.
Możliwe będzie to dzięki dotacji otrzymanej przez Tarnowską Organizację Turystyczną z województwa małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Gościnna – II edycja”. Przeznaczona ona jest na projekt „Tarnów - jedyne polskie miasto w TOP 15 najpiękniejszych mniejszych miast Europy 2021 według światowej telewizji”.
– Spacerki po Tarnowie tradycyjnie skupiają się na atrakcjach centrum – średniowiecznej starówce z zachowanymi fragmentami murów miejskich i architekturą epoki Renesansu i secesyjnej zabudowie ulic przylegających do starego miasta. Piękno naszego miasta doceniła redakcja światowej telewizji, według której Tarnów to jedno z najpiękniejszych mniejszych miast w Europie! Będzie to także okazja do poznania wielkich tarnowian, usłyszenia kilku słów o tragicznych losach tarnowskich Żydów podczas II wojny światowej czy o pierwszych więźniach KL Auschwitz, którymi byli Polacy z tarnowskiego więzienia. W sposób szczególny przyjrzymy się polskiemu Edisonowi – Janowi Szczepanikowi, który urodził się dokładnie 150 lat temu – mówi Marcin Pałach z Tarnowskiej Organizacji Turystycznej.
Zwiedzanie Tarnowa odbywać będzie się codziennie od godz. 12. Spacery trwać będą około 1.5 godziny, a rozpoczynać będą się sprzed Tarnowskiego Centrum Informacji (Rynek 7). Nowością są dwugodzinne spacery tematyczne, odbywające się we wszystkie lipcowe i sierpniowe niedziele o godz. 16. W najbliższą niedzielę, 3 lipca, spacerowicze powędrują sprzed siedziby TCI śladami Jana Szczepanika. Szczegóły kolejnych spacerów podawane będą na bieżąco.
Od poniedziałku do piątku, w godz. 9.30 – 11.30 oraz 15-18 oraz w soboty od godz. 9.30 do 11.30 zwiedzać będzie można tarnowską katedrę (wyjątkiem jest poniedziałek, 15 sierpnia, kiedy zwiedzanie odbywać będzie się w godz. 16-18).
We wszystkie niedziele oraz 15 sierpnia, przewodnicy czekać będą także na wszystkich chętnych chcących poznać historię i zabytki wybranych okolicznych miejscowości.
Zwiedzanie Ryglic – tegoroczna nowość – rozpoczynać będzie się o godz. 10 (zbiórka na parkingu obok Szkoły Podstawowej, ul. Tarnowska 25), Zalipia (zbiórka przed siedzibą Muzeum Felicji Curyłowej) o godz. 11, Iwkowej (zbiórka w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Iwkowej) o godz. 12, Skamieniałego Miasta” w Ciężkowicach (zbiórka na dolnym parkingu, ul. Krynicka przy DW 977) o godz. 13, a Czchowa i wzgórza zamkowego (zbiórka przy fontannie św. Kingi na rynku w Czchowie) o godz. 16. Wszystkie te spacery trwać będą około dwóch godzin.
Warto dodać, że możliwa jest obecność na spacerkach tłumacza języka migowego. Potrzebę taką należy zgłosić kilka dni wcześniej: osobiście - Tarnowskie Centrum Informacji, Rynek 7, 33-100 Tarnów, telefonicznie - 14 688 90 90, sms - 698 633 421, faksem - 14 688 90 92, przez Messenger - https://business.facebook.com/Tarnowskie.Centrum.Informacji/ lub e-mail - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Na tegoroczną edycję Spacerków po Tarnowie i regionie, Tarnowska Organizacja Turystyczna zaprasza wspólnie z Tarnowskim Centrum Informacji.
(sm)