Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy przyznaje obywatelom tego kraju, którzy przybyli do Polski w związku z agresją Rosji, prawo do świadczeń medycznych, refundacji leków i zaopatrzenia w wyroby medyczne. Aby usprawnić udzielanie świadczeń, w Mościckim Centrum Medycznym utworzono funkcję asystenta do spraw pacjentów z Ukrainy. Można się z nim kontaktować w godz. 7-20, telefonując pod numer 748 518 150.

Plakat akcji "Solidarni z Ukrainą"

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, prawo do świadczeń mają obywatele Ukrainy oraz ich najbliższe rodziny, którzy przybyli do Polski od 24 lutego. Przysługuje im prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, udzielanych na analogicznych zasadach jak osobom ubezpieczonym w Polsce, z wyjątkiem leczenia uzdrowiskowego, rehabilitacji uzdrowiskowej i prawa do leczenia za granicą. Mogą także bezpłatnie zaszczepić się przeciw Covid-19, jak również skorzystać z testów w kierunku koronawirusa.

Uprawnienia do świadczeń medycznych, przysługujących na mocy specustawy, obywatel Ukrainy straci, gdy wyjedzie z Polski na dłużej niż miesiąc.

(sm)