Policja Tarnów: Wspomnienie śp. Jana Kota SAC, naczelnego kapelana Policji
ŚP. Jan Kot SAC naczelny kapelan Policji, a także kapelan Komendy Głównej Policji, dzisiaj, 24 lutego, świętowałby swoje kolejne urodziny. Niestety tak się nie stanie. Ksiądz Jan odszedł od nas po ciężkiej chorobie ponad 7 miesięcy temu. W rocznicę urodzin wspominamy naszego cichego, uśmiechniętego Kapelana, który był bardzo oddany ludziom, Policji, współbraciom w zakonie, a wszędzie gdzie się pojawiał niósł radość i nadzieję.
Ks. Jan Konstanty Kot urodził się 24 lutego 1946 r. w Jankach na Lubelszczyźnie. Pracował jako robotnik w Stoczni Gdańskiej, a następnie w innych przedsiębiorstwach na Wybrzeżu. Do Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (ojcowie pallotyni) w Ołtarzewie koło Warszawy wstąpił w 1972 r. Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1978 r. z rąk ks. bp. Bronisława Dąbrowskiego. W tym samym roku uzyskał tytuł magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uczestniczył następnie w rocznym kursie języka francuskiego w Paryżu.
Po powrocie do Polski był zastępcą prokuratora, a od 1984 r. prokuratorem w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Był też członkiem Rady Ekonomicznej przy Zarządzie Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego i spowiednikiem dwóch zgromadzeń zakonnych, zajmował się trudną młodzieżą oraz niósł także posługę duszpasterską w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach koło Pruszkowa.
W latach 2000 - 2002 był kapelanem komisariatów Policji Warszawa Praga Północ i Warszawa Praga. W 2002 r. został mianowany kapelanem Policji, a w 2009 r. kapelanem Ośrodka Duszpasterskiego Komendy Głównej Policji w Warszawie.
To on przygotowywał modlitewniki i informatory Duszpasterstwa Policji. Był współtwórcą pierwszego w historii polskiej Policji Modlitewnika policjanta”, który oprócz modlitw, opisu liturgii sakramentów świętych, nabożeństw, pieśni kościelnych i krótkiego katechizmu, zawiera wskazania etyczne oraz zasady zachowania policjanta w czasie ceremonii religijnych. Dzięki jego inicjatywie powstał także Informator Duszpasterstwa Policji”. Każdego roku przygotowywał rekolekcje dla kapelanów Policji w Centrum Animacji Misyjnej ojców pallotynów. Angażował się również w organizację Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego oraz wyjazdy na Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje, gdzie spoczywają pomordowani funkcjonariusze Policji Państwowej II RP. Był honorowym członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. oraz Stowarzyszenia Generałów Policji RP.
Za swoją działalność został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Złotym Medalem za Zasługi dla Policji, Medalem Milito pro Christo”, Medalem Pro Memoria”, Medalem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Odznaką Honorową Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, Medalem Cordi Nobile Szlachetnemu Sercu”, Medalem XX-lecia NSZZP, Medalem XXV-lecia NSZZP, Medalem 100-lecia Powstania Polskiej Policji, Krzyżem Niepodległości z Gwiazdą kl. I i Medalem Nasz Honor dla Godności Polski” oraz pośmiertnie Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Zmarł po ciężkiej chorobie 8 lipca 2021 r. Miał 75 lat, z których 43 przeżył w kapłaństwie, a 49 w pallotyńskiej konsekracji.
Na zawsze pozostanie w naszych sercach!
Komenda Miejska Policji w Tarnowie, policja.pl/pol/aktualnosci/214750,Wspomnienie-sp-Jana-Kota-SAC-naczelnego-kapelana-Policji.html
Autor: krystian