Toksyna botulinowa to preparat o wszechstronnym zastosowaniu w medycynie estetycznej. Nie tylko redukuje zmarszczki, ale też umożliwia leczenie takich dolegliwości, jak nadpotliwość czy zgrzytanie zębami. Wyjaśniamy, na czym polega działanie botoksu.
Co to jest toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa, popularnie nazywana boksem, to substancja pochodzenia bakteryjnego, która w dużych stężeniach stanowi groźną truciznę. Natomiast w zabiegach medycyny estetycznej, w których używana jest w bardzo małych stężeniach, pomaga m.in. w niwelowaniu skutków starzenia. Dawki stosowane podczas zabiegów nie mają niekorzystnego wpływu na zdrowie. Aplikowany we właściwy sposób preparat nie stwarza ryzyka powikłań i daje bardzo naturalne efekty, nierozpoznawalne dla otoczenia. Toksyna botulinowa wstrzyknięta domięśniowo powoduje wyłączenie wybranych mięśni, przez co nie mogą się one kurczyć. Widocznym rezultatem tego procesu jest błyskawiczne wygładzenie zmarszczek mimicznych.
Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej
Toksyna botulinowa zastosowana w odpowiedniej dawce jest jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod odmładzania twarzy. Najczęściej można spotkać się z zabiegiem botoksu na zmarszczki. Substancja ta skutecznie likwiduje nawet głębokie bruzdy, a także wykazuje działanie profilaktyczne. Dzięki czasowej relaksacji mięśni twarzy skóra „odpoczywa”, dzięki czemu zmarszczki się nie pogłębiają i nawet po ustąpieniu działania botoksu, twarz prezentuje się młodo. Substancja ta służy również do hamowania łojotoku, czyli nadmiernego wydziela sebum na twarzy. Botoks jest również skutecznym rozwiązaniem w zakresie leczenia nadpotliwości i bruksizmu (nocnego „zgrzytania zębami”).
Jak działa botoks?
Botoks może być wykonywany wyłącznie przez lekarza medycyny estetycznej, który przy pomocy cieniutkiej igły dokonuje iniekcji precyzyjnie dobranej dawki preparatu we właściwe obszary: twarz (redukcja zmarszczek), pachy, dłonie, stopy (leczenie nadpotliwości), mięśnie żwaczowe (leczenie bruksizmu). Z różnych zabiegów toksyną botulinową skorzystasz m.in. w warszawskiej oraz katowickiej Klinice Miracki. Przynoszą one błyskawiczne efekty niezależnie od celu ich wykonania. Rezultaty widoczne są już po kilku dniach i utrzymują się przez kilka miesięcy (około pół roku). Kolejne zabiegi wydłużają trwałość efektów. Można je powtarzać co 6-7 miesięcy, ale nie częściej niż raz na kwartał. Jak działają poszczególne zabiegi?
Botoks na zmarszczki
Mechanizm działania toksyny botulinowej opiera się na hamowaniu przewodnictwa impulsu nerwowego do komórki mięśniowej, dzięki czemu nie dochodzi do zjawiska kurczenia się mięśni, a w efekcie powstawania zmarszczek mimicznych. Toksyna botulinowa jest szczególnie skuteczna w usuwaniu zmarszczek w górnej części twarzy. Zastosowanie botoksu na czoło, okolice oczu czy ust, zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek mimicznych i pogłębianiu już istniejących.
Hamowanie przetłuszczania się cery
Seria bardzo gęstych ostrzyknięć toksyną botuliną w minimalnych dawkach powoduje, że gruczoły w skórze twarzy zostają „wyciszone”, pory zamykają się i nie wyrzucają sebum na zewnątrz naskórka. Skóra twarzy przestaje się błyszczeć.
Leczenie bruksizmu (zgrzytania zębami)
Na skutek ostrzykiwania mięśni żwaczowych toksyną botulinową ich ruchliwość znacząco się zmniejsza. Podczas snu nie ulegają automatycznemu kurczeniu, dzięki czemu wyeliminowane zostaje nadmierne zaciskanie szczęki i tarcie zębami.
Niwelowanie hiperhydrozy (nadpotliwości)
Przed zabiegiem lekarz dokładnie określa obszar, na którym występuje nadpotliwość i zaznacza go, aby dokładnie w tych miejscach wprowadzić preparat. Działanie botuliny opiera się na blokadzie działania nerwów zaopatrujących gruczoły potowe pach, stóp czy dłoni. Nadmierne pocenie się zatrzymane zostaje praktycznie natychmiast po pierwszym zabiegu.
Jeśli masz więcej pytań na temat botoksu, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie lub Katowicach.